Wartość bramki w 1 Lidze

Co pewien czas wybieramy randomowy aspekt statystyczny do bliższego omówienia. Wykorzystując przerwę w rozgrywkach 1 Ligi, tym razem wskazówka padła na wartość punktów zdobytych przy konkretnej liczbie bramek, a w szczególności jednej bramki w ofensywie oraz co wiąże się z tym nierozerwalnie – jakości gry w defensywie.


Zgłębiając temat znaczenia pojedynczej bramki, dobrym pomysłem byłoby rozpoczęcie od danych ogólnych dotyczących średniej punktów uzyskanych po zdobyciu oraz straceniu odpowiedniej liczby bramek.

Powyższe wartości można porównać ze stanem statystyk po 17 kolejce sezonu 2021/22.

Choć możliwości analizy i interpretacji tych danych są bardzo szerokie, skupimy się szczegółowo na omówieniu znaczenia jednego gola oraz zachowaniu czystego konta.

Poniższa tabela prezentuje liczbę punktów, która trafiła na konta zespołów w meczach, gdy te drużyny zdobyły tylko jednego gola, niezależnie od liczby bramek przeciwnika w tych spotkaniach.

Czapki z głów wobec dorobku Resovii i Skry Częstochowa. Szczególnie bilans Rzeszowian robi duże wrażenie. Resovia w tych 7 meczach z jednym golem wygrała pięć, a dwa zremisowała. Dzięki temu jest jedną z trzech ekip, które nie przegrały spotkania, gdy miały na koncie jedną bramkę, podobnie jak Miedź Legnica oraz Korona Kielce.

Bliższy rzut oka na tabelę nakazuje przyjrzeć się właśnie przypadkowi Korona Kielce, która zdaje się, wycisnęła maksa z meczów, w których strzeliła tylko jedną bramkę. Tyle, że już zestawienie szerszych danych oraz porównanie bramek strzelonych i bramek straconych w przypadku Kielczan nie wygląda dobrze.

Oczywistym jest, że statystyka wynikająca z pierwszej tabeli ściśle łączy się z klasyfikacją czystych kont w meczach 1 Ligi. Dlatego w celu uzupełnienia obrazu sytuacji:

Duża wartość punktowa meczów, w których zdobywa się tylko jednego gola jest ściśle powiązana z jakością gry obronnej. Ta po 20 kolejkach widoczna jest w Głogowie i Legnicy – zarówno Chrobry jak i Miedź zachowały czyste konto w połowie rozegranych w tym sezonie meczów.

Dodatkowo efektywność Chrobrego bardzo dobrze pokazuje korelacja pomiędzy tabelą punktów zdobytych przy zdobyciu jednego gola (2,25 punktu na mecz) jak i tabela czystego konta (10 meczów na zero z tyłu). Jeśli z tabeli 1 Ligi wyfiltrujemy wyłącznie mecze domowe, to okaże się, że bilans Chrobrego Głogów na własnym sezonie wynosi 6 zwycięstw, 2 remisy, 1 porażka, a bilans bramkowy to 11-1.

Uszczelnienie defensywy były w przypadku Chrobrego kluczowym posunięciem do poprawy wyników. Rok temu dokonaliśmy dość szczegółowej analizy gry tego zespołu i wskazaliśmy ewolucję jaką przeszedł pod wodzą Ivana Djudjevicia. Należałoby także zauważyć, że serbski trenerów zrobił kolejny krok do przodu w rozwoju swoim i swojej drużyny, a biorąc pod uwagę fakt, że w poprzednich latach wiosnę zawsze miał lepszą niż jesień, nikogo nie powinno zdziwić jeśli Chrobry zamelduje się w barażach.

Obie przedstawiona powyżej tabele wyraźnie wskazują dlaczego miejsca spadkowe zajmują Stomil Olsztyn, GKS Jastrzębie oraz Górnik Polkowice. Gdy dodatkowo na te dane nałożymy klasyfikację sfg po 20 kolejkach, mamy listę najpoważniejszych kandydatów do spadku w tym sezonie.

Reklama