Tego w Primera Division jeszcze nie było!

19 kolejka (formalnie 18) hiszpańskiej La Liga przyniosła coś, czego wcześniej w tym sezonie kibice na półwyspie Iberyjskim nie uświadczyli. Ba, taka sztuka nie udała się w tym sezonie Włochom w Serie A, ani Niemcom w Bundeslidze, ani Holendrom w Eredivisie. Hiszpanie dorównali w tym elemencie gry Anglikom.



Athletic Bilbao, Getafe, Granada, Mallorca, Rayo Vallecano oraz Real Saragossa – to nie przypadkowe nazwy zespołów Primera Division. To ekipy, które w 19 kolejce trafiły do siatki rywali po rzutach rożnych, łącznie 7 razy (Bilbao dwukrotnie): 4 razy w pierwsze tempo oraz 3 razy w drugie. Takiego zjawiska w La Liga w tym sezonie jeszcze nie było.

Dotychczas wśród śledzonych* przez nas lig w tym elemencie gry Hiszpanie spisywali się bardzo słabo, gdyż tylko ok. 8% goli padało właśnie po kornerach. Po tej kolejce ta wartość została podciągnięta do 9,8% i Hiszpanie wyprzedzili wynik holenderskiej Eredivisie.

Żeby uzmysłowić naszym czytelnikom, że 7 goli po rzutach rożnych w jednej kolejce to dobry wynik dodajmy, że w analizowanych przez nas ligach taki wynik osiągnięto wcześniej tylko 4 razy (Premiership – 8, 14 i 17 kolejka – 7 goli oraz 1 kolejka Ligue1 – 8 goli).

W 19 kolejce dobrą skutecznością wykazał się Athletic Bilbao, który dwukrotnie w pierwsze tempo ukąsił Levante.

Do osiągnięcia tego celu ekipa z San Mames potrzebowała w tym spotkaniu zaledwie 4 rzutów rożnych, co zwiastuje 50% skuteczność. W całym sezonie 110 kornerów wykonywanych przez Bilbao przyniosło plon w postaci 5 trafień, co statystycznie daje gola co 22 rzuty rożne. To całkiem niezły wynik jak na ligę hiszpańską, bo daje 2 miejsce w tej klasyfikacji. Liderem skuteczności rzutów rożnych pozostaje Osasuna.

Jak widać na powyższych przykładach Bilbao zastosowało rożne rozwiązania dla tych rzutów rożnych. W pierwszym (10 minuta) wybrali taktykę, gdzie „wszyscy nabiegają”, posyłając piłkę odchodzącą od bramki.

W drugim (90 minuta) przypadku mieliśmy do czynienia z piłką dochodzącą na krótki słupek, a zawodnicy w polu karnym nie byli już tak dynamiczni jak w 10 minucie.

5 zdobytych przez Bilbao bramek po rzutach rożnych, nie czyni z Basków bohaterów Europejskich. Średnia gola co 22 rogi plasuje Athletic poniżej statystyk Noriwch City (17,4), Atalanty Bergamo (18,5), Herthy Berlin (21,6) czy naszego Górnika Zabrze (21).

* Ekstraklasa, Premiership, Serie A, La Liga, Bundesliga, Ligue1, Eredivisie – wszystkie statystyki na dzień 15 stycznia 2012 roku.

Reklama