Taktyka w Narodowym Muzeum Piłki Nożnej w Manchesterze

National Football MuseumAngielskie Narodowe Muzeum Piłki Nożnej* (ang. National Football Museum) zostało niedawno przeniesione z Preston do Manchesteru. W nowym, imponującym budynku znacznie poszerzono tak liczbę, jak i jakość wystaw i ekspozycji. Znalazło się również miejsce dla kącika taktycznego.


Na zwiedzających czeka skromna, acz treściwa ekspozycja. Umieszczoną na ścianie dużą planszę taktyczną wzbogacono o zdjęcia i cytaty słów, które padły z ust kilku spośród najbardziej zasłużonych trenerów i menedżerów dla rozwoju angielskiego futbolu.

Najbardziej interesujący element stanowi jednak interaktywny monitor, na którym można prześledzić historię taktyki w pigułce. Podzielono ją na dziesięć części według imienia i nazwiska szkoleniowca; okresu, w którym święcił największe triumfy; drużyny, którą wtedy prowadził oraz systemu gry, który stosował. Ponadto można zapoznać się ze zwięzłym opisem (uzupełnionym o graficzną ilustrację) i krótkim filmem wideo przedstawiającymi podstawowe założenia danego stylu gry. I tak udajemy się w blisko półtorawieczną podróż: od Charlesa Alcocka i angielskiego 118 aż po Pepa Guardiolę i barcelońską tiki-takę.

Tuż obok monitora znajduje się również stara telefoniczna słuchawka. Po podniesieniu i przyłożeniu jej do ucha wystarczy nacisnąć jeden z ośmiu dostępnych guzików, aby posłuchać charakterystycznej wypowiedzi trenera/menedżera. Do wyboru zwiedzający otrzymują takie postaci jak Stan Cullis, Bill Shankly czy… Steve Coppell.

Na kilku piętrach nowoczesnego muzeum każdy odnajdzie coś dla siebie. Wystawy typowo historyczne uzupełniają inne, rozmaite kąciki, chociażby sędziowski czy dotyczący piłkarskich strojów. Ten taktyczny budzi jednak szczególne uznanie, tym większe, że – jak każda ekspozycja – wzbogacony jest o treści interaktywne. To pozwala wgłębić się i lepiej zrozumieć zasadniczą, a powszechnie słabo rozumianą dziedzinę piłki nożnej.

Wreszcie dochodzimy do klasycznego pytania: kiedy w naszym kraju doczekamy się podobnej inicjatywy? A może o czymś nie wiemy?

* Muzeum znajduje się w centrum Manchesteru, tuż obok stacji kolejowej Victoria. Wstęp do niego jest bezpłatny. Potrzebne, dodatkowe informacje można znaleźć tutaj.

Wojciech Falenta
Trener dziecięcej piłki nożnej z licencjami Angielskiego Związku Piłki Nożnej i Football Academy. Miłośnik taktycznego spojrzenia na piłkę nożną.

Reklama