Statystyki 1 Ligi sezonu 2021/22 po 20 kolejkach

Zakończono zmagania na poziomie 1 Ligi w roku 2021, co jest dla nas kolejną sposobnością, aby podsumować rywalizację pod kątem statystyk w takich aspektach jak stałe fragmenty, asysty, gra głową, strzały z dystansu, wkład ławki rezerwowych oraz czas zdobywanych bramek. Warto rzucić okiem jak przestawia się statystyczny profil drużyn rywalizujących w 1 Lidze.


DANE OGÓLNE

442 bramki w 178 meczach daje średnią 2,48 bramki na mecz. To właściwie stała wartość w 1 Lidze od kilku sezonów. Kto pierwszy strzela wygrywa 70% meczów (taka drużyna statystycznie też nie przegrała 9 na 10 gier). Kto pierwszy gola stracił, tylko w jednym na dziesięć przypadków notował 3 punkty (18 takich przypadków na 161 meczów, w których padały bramki w tym sezonie).

Tradycyjne już problemy z rozgrywaniem meczów sprawiły, że po zakończeniu rozgrywek w 2021 roku aż 4 zespoły rozegrały jedno spotkanie mniej: ŁKS Łódź, GKS Jastrzębie, Stomil Olsztyn oraz Puszcza Niepołomice. O tym fakcie należy pamiętać przeglądając poniższe dane.

ASYSTY

Tradycyjnie przyglądamy się kto przeprowadza najpłynniejsze akcje bramkowe. Po 20 kolejce 1 Ligi statystyki pokazują, że jest to Widzew Łódź. Najbardziej sytuacje gole są udziałem Zagłębia Sosnowiec.

Liderem asyst także jest Widzew. Na wynik 27 asyst pracowało łącznie 12 zawodników. Podkreślenia wymagają statystyki Dominika Kuna – 7 asyst. 28-letni pomocnik ma udział przy 34% bramek zdobytych przez Widzew w tym sezonie 1 Ligi i pod tym względem jest najlepszy w zespole wicelidera.

STAŁE FRAGMENTY GRY

Ogólny udział bramek zdobywanych po stałych fragmentach gry nieznacznie poprawił się w ostatnich kilku kolejkach. Natomiast i tak od samego początku sezonu ta wartość oscyluje wokół jednej na trzy bramki zdobyte.

Niespodziewana zmiana lidera! Z 7 na 1 pozycję w klasyfikacji sfg w ataku awansowała Resovia. 5 ostatnich bramki zostały przez Rzeszowian zdobyte właśnie po stałych fragmentach.
Najgorzej pod tym względem wygląda postawa Podbeskidzia Bielsko-Biała, GKSu Katowice oraz ŁKSu Łódź.

Podbeskidzie o wiele lepiej wygląda w grze obronnej przy sfg. W tej klasyfikacji zespół prowadzony przez Piotra Jawnego jest wiceliderem, tuż za plecami Chrobrego Głogów.
Gorsza forma Stomilu (szczególnie w meczu przeciwko Arce Gdynia) sprawiła, że ten zespół spadł na przedostatnie miejsce w klasyfikacji sfg w obronie.

GRA GŁOWĄ

Nadal jedynym zespołem, który nie trafił do siatki rywala po strzale głową jest Podbeskidzie Bielsko-Biała.

STRZAŁY Z DYSTANSU

Chrobry Głogów jest obecnie jedynym zespołem, który nie stracił bramki po strzale z dystansu.

ŁAWKA REZERWOWYCH

29 797 minut zagrali w tym sezonie zawodnicy wchodzący z ławki. Średnio każdy z nich otrzymał szanse gry przez ok 20 minut. W dotychczasowych 20 kolejkach statystycznie co 12 zmiana przynosiła efekt bramkowy.

Bez zmian od kilku kolejek, najlepsza ławka rezerwowych (najbardziej efektywna) znajduje się w Gdyni. Wspominaliśmy już przy okazji poprzedniego przeglądu, że to głównie zasługa Dariusza Marca.

6 goli w tym sezonie na swoim koncie zapisali także zawodnicy Podbeskidzia oraz GKSu Katowice.

CZAS

53,3 % bramek pada w drugiej połowie meczu.

Królami otwarcia są zawodnicy z Bielska-Białej. W ciągu pierwszych 10 minut „Górale” zdobyli 5 bramek.

Sandecja Nowy Sącz i Skra Częstochowa – te zespoły nadal czekają na bramkę w doliczonym czasie gry.
W tym sezonie warto trzymać koncentrację szczególnie w 53 minucie.

Reklama