Korona Kielce nadal na szczycie ligowej tabeli. Kilka klasyfikacji statystycznych może wyjaśnić jak do tego doszło i w czym podopieczni Dominika Nowaka są najlepsi. Ujawniamy także, który z zespołów w największej mierze zależy od zawodników rezerwowych i jakie czynniki wpływają na wyniki GKSu Katowice. Zapraszamy do zapoznania się ze statystykami 1 Ligi po 9 kolejkach sezonu 2021/22.
DANE OGÓLNE
Zdążyliśmy się już przyzwyczaić, że w 1 Lidze bardzo rzadko można dokonać podsumowania uwzględniającego taką samą liczbę gier każdego z zespołów. Dlatego od razu należy zaznaczyć, iż w poniższych danych po 9 kolejce cztery zespoły (Sadecja, Miedź, Resovia oraz Skra) rozegrały tylko 8 spotkań w obecnym sezonie.
W 79 rozegranych meczach padło 195 goli, co daje nam średnią prawie 2,5 bramki na mecz. Ta wartość jest bardziej atrakcyjna dla oko kibica, gdyż nieznacznie wzrosła w porównaniu z poprzednim przeglądem statystyk 1 Ligi (statystyki po 5 kolejce) oraz z całym sezonem 2020/21.
Po 9 kolejkach nie ma już drużyny bez porażki. Nie ma też drużyn, które pozostawałyby bez zwycięstwa. Królem remisów na tym etapie rozgrywek jest Górnik Polkowice – 5.
ASYSTY
3 z 4 goli zdobywanych w tym sezonie przez łódzki Widzew mają asystenta. Łącznie podopieczni Janusza Niedźwiedzia zaliczyli już 14 asyst. Procentowo natomiast sprawa najlepiej prezentuje się w przypadku ŁKSu Łódź oraz Skry Częstochowa – po 86 %.
Na tym etapie rozgrywek najpłynniejsze akcje bramkowe przeprowadza Sandecja Nowy Sącz prowadzona przez Dariusza Dudka – 73% bramek zostało poprzedzonych przynajmniej 2 podaniami. Najgorzej w tej kategorii wyglądają bramki zdobywane przez Zagłębie Sosnowiec – 18 %.

Indywidualnie według stanu po 9 kolejce najwięcej asyst na swoim koncie zgromadzili Hubert Adamczyk (Arka Gdynia) oraz Adam Frączczak (Korona Kielce) – po 5.
Ten pierwszy jest w tym sezonie zawodnikiem, który ma największy udział przy golach swojego zespołu – 71,5 %.
Najwięcej asyst drugiego stopnia zapisał dotąd Juliusz Letniowski (Widzew Łódź) – 4. Warto dodać, że w całym poprzednim sezonie 23-letni pomocnik zgromadził 3 asysty drugiego stopnia jako zawodnik Arki Gdynia.
STAŁE FRAGMENTY GRY
W porównaniu do poprzedniego przeglądu statystyk, o niespełna 2 punkty procentowe spadł udział bramek zdobywanych po stałych fragmentach gry. Największym źródłem bramek spośród wszystkich sfg są rzuty rożne – 28 bramek.
W klasyfikacji ofensywy nadal w czołówce pozostała Odra Opole, ale największy awans zanotowała w ostatnim czasie Puszcza Niepołomice. To wszystko efekt faktu, iż w kolejkach 6-9 Puszcza zdobyła 4 z 5 bramek właśnie po sfg. Co ciekawe czołowe zespoły w tabeli nie klasyfikują się wysoko w poniższej tabeli – Korona jest dziewiąta, a Widzew zajmuje jedną lokatę niżej.

Większość trenerów zgoda jest co do faktu, iż ważniejsze jest nie tracić bramek po stałych fragmentach gry niż je zdobywać. W czołówce klasyfikacji sfg w defensywie można znaleźć Widzew Łódź.
Trzy ostatnie drużyny w klasyfikacji sfg w defensywie to te same ekipy, które zamykają ligową tabelę 1 Ligi po 9 kolejkach.

GRA GŁOWĄ
4 drużyny wciąż nie trafiły do siatki przeciwnika po strzale głową.
Najwięcej bramek po strzałach głową w tym sezonie pada w meczach z udziałem ŁKSu Łódź.


STRZAŁY Z DYSTANSU
Wartość bramek zdobytych po strzałach zza pola karnego jest o 3,5 5 niższa niż na podobnym etapie rozgrywek rok temu – statystyki po 11 kolejce sezonu 2020/21.

GKS Katowice stracił w tym sezonie tyle bramek po strzałach zza pola karnego co połowa drużyn ligowych (w poniższej tabeli od Korony Kielce do GKSu Jastrzębie).

Jak dotąd w tym sezonie takie bramki padają w meczach GKSu Katowice oraz Miedzi Legnica (po 5). Paradoksalnie w bezpośrednim meczu tych ekip padła tylko jedna bramka i to w dodatku zdobyta po strzale z pola karnego.
ŁAWKA REZERWOWYCH
13 906 minut – tyle na boisku spędzili zawodnicy rezerwowi w tym sezonie. Średnio jeden rezerwowy spędza na boisku niespełna 21 minut. A ich obecny wkład w bramki zdobywane oscyluje wokół 32,3 %. W praktyce jakiś zawodnik rezerwowy ma udział w co trzecim golu.
Najdłużej grającym rezerwowym jest Marcus Vinícius da Silva de Oliveira – 238 minut po wejściu z ławki.
Tak się składa, że zawodnik Arki jest także najwięcej wnoszącym rezerwowym w całej lidze – 1 bramka, 1 asysta, 2 asysty drugiego stopnia.

Nic też dziwnego, że to właśnie podopieczni Dariusza Marca są na szczycie klasyfikacji wkładu ławki rezerwowych. Zmiennicy Arki mieli udział w zdobyciu 9 z 14 bramek zespołu w obecnym sezonie.
Procentowo to jednak zespół GKSu Katowice najbardziej zależy od wchodzących z ławki – ok. 73 %
Na obecnym etapie rozgrywek jedynie rezerwowi Górnika Polkowice i GKSu Tychy nie wpisali się na listę strzelców.

CZAS
56 % wszystkich bramek padło w drugiej połowie meczu.
ŁKS Łódź, Miedź Legnica, Sandecja Nowy Sącz oraz Skra Częstochowa – to zespoły, które w tym sezonie nie zdobyły bramki w doliczonym czasie gry do pierwszej lub drugiej połowy spotkania.
Po 9 kolejkach miano najszybszego gola w sezonie dzierży trafienie Adama Frączczaka w meczu 3 kolejki pomiędzy Koroną Kielce a GKS Jastrzębie – 2 min 52 sekunda.

Najpóźniej zdobyty gol w tym sezonie należy do Aleksandra Komora z Resovii Rzeszów w wyjazdowym spotkaniu 1 kolejki przeciwko GKS Katowice– 95 minuta i 6 sekunda.
Najnowsze komentarze