Statystyki 1 Ligi po 4 kolejkach sezonu 2019/20

Po kilku latach przerwy wracamy do działu „Taktycznie-Statystycznie„. Tym razem na warsztat bierzemy wydarzenia na boiskach 1 Ligi, która dotąd rzadko gościła na łamach serwisu Taktycznie.net. Postaramy się regularnie zaglądać na ten styl życia i dokonywać okresowych podsumowań. Cztery rozegrane kolejki nowego sezonu dostarczyły ciekawych danych prezentujących specyfikę zdobywanych bramek, a co za tym idzie wskazały powtarzalne aspekty taktyczne zespołów 1 Lig.


W dotychczasowych 4 kolejkach Fortuna 1 Ligi padły 84 bramki. Źródłem co czwartego trafienia na pierwszoligowych boiskach jest kontratak. Co dziesiąta po dośrodkowaniu z bocznych sektorów boiska. Z kolei ponad 30 % bramek to konsekwencja wszystkich stałych fragmentów gry, wśród których prym wiodą rzuty karne.

Na początek trochę statystyk indywidualnych, czyli na kogo trzeba uważać:

KLASYFIKACJA STRZELCÓW
4 bramki – Karol Danielak (Podbeskidzie Bielsko-Biała), Omran Haydary (Olimpia Grudziądz),
3 bramki – Tiago Alves (Olimpia Grudziądz), Gracjan Jaroch (Warta Poznań),
2 bramki – Łukasz Grzeszczyk (GKS Tychy), Vladislavs Gutkovskis (Bruk-Bet Termalica Nieciecza), José Embaló (Puszcza Niepołomice), Grzegorz Lech (Stomil), Adrian Paluchowski (Stal Mielec), Michal Piter-Bučko (Sandecja Nowy Sącz), Przemysław Zdybowicz (GKS Bełchatów).

KLASYFIKACJA ASYST
3 asysty – Grzegorz Aftyka (Wigry Suwałki),
2 asysty – Michał Czarny (Puszcza Niepołomice), Michał Jakóbowski (Warta Poznań), Maciej Korzym (Sandecja Nowy Sącz), Marquitos (Miedź Legnica), Bartosz Nowak (Stal Mielec), Łukasz Sierpina (Podbeskidzie Bielsko-Biała), Szymon Sobczak (Stomil Olsztyn).

KLASYFIKACJA ASYST DRUGIEGO STOPNIA
2 asysty drugiego stopnia – Bartłomiej Bartosiak (GKS Bełchatów), Damian Ciechanowski (Olimpia Grudziądz), Filip Modelski (Podbeskidzie Bielsko-Biała), Grzegorz Tomasiewicz (Stal Mielec), Krzysztof Wołkowicz (GKS Bełchatów).

Po 4 kolejkach najwięcej asyst (po 6) zaliczyli zawodnicy Warty Poznań, GKS Bełchatów oraz Olimpii Grudziądz. W przypadku „Zielonych” z Poznania, każda bramka została poprzedzona asystą.

W niemal każdej lidze udział bramek zdobytych po stałych fragmentach gry oscyluje wokół 30-40 %. 1 Liga póki co wpisuje się w ten trend. Jak na razie najskuteczniejsi w tym elemencie są piłkarze GKS Jastrzębię, którzy zdobyli w ten sposób 3 z 4 bramek w tym sezonie, z czego aż dwie po rzutach karnych. Cztery zespoły nie zdołały jeszcze zdobyć bramki w ten sposób.

W powietrzu, po 4 kolejkach obecnego sezonu królują zawodnicy Bruk Betu Termalica Nieciecza. Połowa bramek zdobytych przez piłkarzy Słoni to efekt pracy głową.

Jak w każdych rozgrywkach, tak i w 1 Lidze większość bramek pada po strzałach z pola karnego. W tym przypadku proporcja wynosi 87-13 %.

Reklama