Poznajcie Pro Football Tomasz Pasieczny!

profootball

Tomasz Pasieczny w akcji (wykonuje wślizg)


W minioną sobotę zakończyła się pierwsza edycja szkolenia scoutingowego organizowanego przez Tomasza Pasiecznego. W zajęciach wzięli udział redaktorzy taktycznie.net – Andrzej Gomołysek i Bartosz Gazda.

Pasieczny jest byłym dyrektorem sportowym Cracovii. Wcześniej przez ponad osiem lat pracował jako scout w takich klubach jak Legia Warszawa czy West Bromwich Albion. Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego w czasie zawodowej kariery współpracował również z Azjatycką Federacją Piłkarską.

Szkolenie odbyło się w Krakowie w dniach 9 i 22 czerwca. Tematem pierwszego dnia, stricte teoretycznego, było miejsce siatki scoutingowej w strukturze klubu. Na przykładzie West Bromwich Albion i PSV Eindhoven zaprezentowano siatkę zdecentralizowaną, natomiast rodzimy Lech Poznań posłużył na przykład scen

tralizowanego scoutingu. Pasieczny, przy czynnym udziale grupy, przedstawił zalety i wady obu rozwiązań, w międzyczasie omawiając też rolę dyrektorów sportowych, trenerów i scoutów w procesie podejmowania transferowych decyzji.

Druga część pierwszego dnia szkolenia poświęcona była prawno sportowym aspektom. Wyjaśniono status prawny piłkarza i menedżera na przykładach z życia wziętych oraz wytłumaczono różnice między ekwiwalentem a rekompensatą za wyszkolenie. Następnie Pasieczny skupił się na prawach Bosmana oraz Webstera.

Przedstawił i dogłębnie omówił kilka najsłynniejszych kazusów, jak choćby sprawy Adriana Mutu czy Francelino Matuzalema.

Ostatnią częścią pierwszego dnia były przydatne porady praktyczne dla każdego, a przede wszystkim początkującego, scouta. Spotkanie zakończyło się zadaniem praktycznym – podzieleni na kilkuosobowe grupy adepci scoutingu wspólnie oglądali fragment spotkania i sporządzili krótki raport z obserwacji jednego zawodników, który następnie omawiano na forum.

Drugi dzień szkolenie rozpoczął się w terenie. Grupa zebrała się na boisku Szkoły Mistrzostwa Sportowego przy ul. Szablowskiego i wspólnie oglądała mecz Małopolskiej Ligi Juniorów Starszych pomiędzy SMS Kraków a AP Zabieszów. Zadaniem uczestników szkolenia było dokonanie obserwacji (tym razem indywidualnie) wskazanego zawodnika.

Po meczu uczestnicy udali się do domu studenckiego Krakus, gdzie odbyła się dalsza część szkolenia. Na samym początku gość specjalny, Maciej Chorążyk, opowiedział o procesie pozyskiwania zawodników o polskich korzeniach do młodzieżowych reprezentacji Polski. Po prawie godzinnej dyskusji Pasieczny przeszedł do omówienia zadania domowego, jakie zlecił uczestnikom jeszcze pierwszego dnia szkolenia. Zadanie, jak nie trudno się domyślić, polegało na dokonaniu obserwacji wskazanego zawodnika. Prowadzący następnie porównał spostrzeżenie uczestników w zakresie różnic pomiędzy obserwacją na wideo a obserwacją na żywo, której uczestnicy dokonali kilka godzin wcześniej.

Istotnym elementem szkolenia była prezentacja poświęcona poprawnemu tworzeniu filmu promującego zawodnika. Oprócz cennych rad Pasieczny pokazał kilka autentycznych filmów krążących w środowisku piłkarskim oraz wskazał ich wady.

Szkolenie zakończyło się prezentacją i porównaniem najsłynniejszych oprogramowań scoutingowych, takich jak m.in. ProScout, Wyscout czy Instat. Pasieczny skomentował każdy system z osobna, wskazał zalety i wady każdego z nich, a także podkreślił niezwykłą przydatność takiego oprogramowania w dzisiejszym scoutingu.

Program szkolenia był przemyślany, a zagadnienia wyczerpująco omówione. Wśród uczestników, oprócz ludzi, którzy dopiero zaczynają bardziej profesjonalną przygodę z futbolem, były także osoby związane z piłką od pewnego czasu i również one uznały tematykę za interesującą, co dowodzi, że na szkoleniu każdy znajdzie coś dla siebie. Problemem wszelkich szkoleń jest często brak proporcji pomiędzy teorią a praktyką, na niekorzyść tej drugiej. U Pasiecznego znakomicie zostały wyważone bloki tematyczne, w których mówił on, z blokami, w których to uczestnicy mieli się wykazać.

Na osobny akapit zasługuje sama osoba prowadzącego i ogólna atmosfera panująca na szkoleniu. Choć często podkreślał, że to dopiero pierwsze organizowane przez niego szkolenie, Pasieczny swobodnie prowadził zajęcia, często wrzucając tu i ówdzie anegdotki z kilku lat swojej pracy. Przez cały czas szkolenia, a także po nim, był dostępny dla uczestników i starał się jak najlepiej odpowiedzieć na wszelkie pytania. Był na tyle otwarty, że dla chętnych przeprowadził nawet indywidualne konsultacje w zakresie wspomnianego już zadania domowego. Prowadzący w ogóle zachęcał do czynnego udziału w szkoleniu i gdy tylko udawało mu się wywołać dyskusję, usuwał się w cień i pozwolił uczestnikom wymieniać poglądy. To sprawiało, że czas płynął szybko i efektywnie, a samemu szkoleniu dodawało życia.

Najbliższa edycja szkolenia scoutingowego odbędzie się w dniach 13 i 14 lipca w Warszawie. Wcześniej, bo już w najbliższy weekend Pasieczny poprowadzi szkolenie z prawa sportowego.

Więcej informacji o przyszłych projektach znaleźć można na stronie www.profootballtomaszpasieczny.pl, a także na Facebooku na fanpage’u inicjatywy.

Bartosz Gazda
Największe odkrycie scoutingowe Ojca Założyciela. Wypatrzony na swoim malutkim blogu traktującym o taktyce w Serie A, dziś pisze o piłce na krotkapilka.pl i olemagazyn.pl.

Reklama