Pogoń Szczecin – profil drużyny

„Moja filozofia jest prosta. Wymagam od piłkarzy dyscypliny, szczerej pracy na treningach i dawania z siebie stu procent podczas meczu. Ani procent więcej, ani procent mniej. Nie chcę piłkarzy, którzy bardziej dbają o siebie niż o zespół. Potrzebuje gotowych wpaść z rozbiegu na mur, jeśli to w czymkolwiek pomogłoby drużynie” – to Czesław Michniewicz. W dotychczasowych 21 kolejkach jego zespół nie wpadł na mur, ale takim murem był dla innych ekip Ekstraklasy, głównie za sprawą bardzo dobrej i konsekwentnej gry w defensywie.


strzały na bramkę Pogoni

Najlepsza obrona, najmniej straconych bramek, najmniej porażek. Obecnie drużyna z najdłuższą serią bez straconego gola w Ekstraklasie (180 minut). Na 21 kolejek w 7 meczach udało się zachować czyste kontro. Pogoń to także ekipa, która najdłużej pozostawała niepokonaną w lidze. Pierwszej porażki doznała dopiero w 13 kolejce w meczu z Cracovią. O jakości gry w obronie może świadczyć kilka faktów. Przede wszystkim wspominane powyżej, czyli najmniejsza liczba porażek i straconych bramek w lidze. Pogoń systematycznie pracowała na ten wynik. Ich przeciwnicy oddali procentowo najmniej strzałów celnych w lidze na bramkę Kudły i Słowika. Natomiast te, które zmierzały w światło bramki były najczęściej zatrzymywane przez bramkarzy. To właśnie Kudła do spółki ze Słowikiem dzierżą najwyższy w lidze procent skutecznych interwencji.

Drugim aspektem dobrej organizacji w defensywie Portowców są stałe fragmenty gry. Gdybyśmy brali pod uwagę jedynie bramki stracone po rzutach rożnych i wolnych, okazałoby się, że Pogoń zajmuje pod tym względem drugie miejsce w lidze za Lechem Poznań. Dużo wspólnego z takim osiągnięciem miała dobra gra w powietrzu, o czym świadczą tylko 2 bramki stracone po strzałach głową. Z kolei w ofensywie co 4 bramka dla Pogoni została zdobyta właśnie po uderzeniach czołem.

porównanie ofensywy

Stałe fragmenty w tym sezonie również w ataku są mocną stroną Pogoni. Biorąc pod uwagę wszystkie sfg (rzuty wolne, rzuty rożne, rzuty karne oraz auty) drużyna ze Szczecina zdobyła w ten sposób 14 bramek, co daje jej pozycję lidera w Ekstraklasie pod tym względem! Co więcej Pogoń zdobyła więcej goli w Ekstraklasie po sfg niż z otwartej gry i jest to jedyny taki przypadek w obecnym sezonie. Szczególną uwagę przeciwnicy Pogoni powinni zwrócić na rzuty wolne. Podopieczni Czesława Michniewicza są w tym elemencie najlepsi w Ekstraklasie – w dotychczasowych 21 kolejkach udało im się zdobyć 6 bramek właśnie w ten sposób.

Mając takie atuty można było sobie pozwolić na zaniechanie kreowania gry. To najwyraźniejsza słabość Pogoni w tym sezonie, nad którą nadal trzeba pracować. Pogoń z reguły oddawała inicjatywę przeciwnikowi, pozwalała mu grać piłką, a sama skupiała się na organizowaniu kontr lub wykorzystywaniu stałych fragmentów gry. W meczach z teoretycznie słabszymi przeciwnikami, gdy Portowcom przyszło prowadzić grę ten mankament było widać najlepiej. Na 14 spotkań, w których przeciwnik miał większe posiadanie piłki Pogoń wygrała połowę. Z kolei mecze z przewagą w posiadaniu piłki Portowcy najczęściej kończyli remisami, w tym m.in. z Górnikiem Łęczna i Górnikiem Zabrze.

Co ile minut drużyna traci bramkę

Oto jaka była Pogoń w dotychczasowych 21 kolejkach:

– 4 z rzędu zwycięstwa w Ekstraklasie – najdłuższa obecnie seria triumfów

– 5 z rzędu meczów bez porażki

– wraz z Legią najmniejsza liczba porażek w sezonie – 3

– w ostatnich 5 meczach Pogoń straciła tylko 2 bramki. W 2 ostatnich jej bramkarze pozostają niepokonani. W całym sezonie Pogoń straciła 20 goli – najmniej spośród wszystkich ligowców

– w 5 ostatnich meczach Pogoń notowała niższe posiadanie piłki niż jej przeciwnicy. Żadnego z tych meczów nie przegrała

– 7 goli Pogoń straciła w I połowie – najmniej w lidze

– 46,15 % – tyle procent bramek Pogoń zdobyła z „otwartej gry” – najmniej w lidze

– wspólnie z Jagiellonią najskuteczniejszy zespół po rzutach wolnych – po 6 goli zdobytych

– jedyna drużyna, która nie straciła gola w doliczonym czasie gry, ani do I, ani do II połowy

– statystycznie co 4 gola „Portowcy” zdobywają po strzałach głową

– według statystyk zespół Czesława Michniewicza to najczęściej faulująca drużyna w Ekstraklasie

– 7,22 % strzałów przeciwników Pogoni znalazło drogę do siatki. Pod tym względem Pogoń okazała się najlepsza w lidze

– bramkarze Pogoni zaliczyli najlepszy wskaźnik interwencji – 77,78 % strzałów zmierzających w światło bramki trafiło w ich rękawice

Andrzej Gomołysek
Z jego frustracji, że nikt w tym kraju nie potrafi napisać kilku merytorycznych zdań o piłce, zrodziła się strona, którą czytasz. Tak długo jak dziennikarzył, nienawidzili go trenerzy i piłkarze, tak długo jak dziennikarzył, nienawidził siebie, że musi zadawać banalne pytania, żeby usłyszeć banalne odpowiedzi. Po przejściu na drugą stronę barykady scoutował dla klubów w połowie krajów Europy. Jeśli przypadkiem miałeś okazję w jakimś pracować, możliwe, że rozpracowywał Ci przeciwnika.

Reklama