Mundial 2014: Szwajcaria 2-1 Ekwador

Swiss v EcuaOttmar Hitzfeld dokonał zmian, które pozwoliły reprezentacji Szwajcarii odwrócić losy meczu.


Było to spotkanie zespołu mającego problemy w ataku pozycyjnym z głęboko broniącym się rywalem, atakującym przy wykorzystaniu prostych metod.

Gole padły po stałych fragmentach gry i w szalonej końcówce.

Atak pozycyjny Szwajcarii

Reinaldo Rueda ustawił drużynę w systemie 4-4-2 przechodzącym bez piłki w 4-4-1-1. Ekwadorczycy pozwalali rozpoczynać atak pozycyjny środkowym obrońcom Szwajcarii, koncentrując się na blokowaniu kątów podań do znacznie lepiej operującego piłką z dwójki defensywnych pomocników Helwetów İnlera:

Djourou wyprowadza piłkę od tyłu. Behrami (podkreślony żółtą linią) pokazuje się nieatakowany do gry. Tymczasem Valencia blokuje kąt podania (niebieska linia) do İnlera.

Djourou wyprowadza piłkę od tyłu. Behrami (podkreślony żółtą linią) pokazuje się nieatakowany do gry. Tymczasem Valencia blokuje kąt podania (niebieska linia) do İnlera. Jeżeli piłka przedostawała się do pomocnika, wybiegał do niego jeden ze środkowych pomocników Ekwadoru.

Szwajcaria wyprowadzała piłkę od tyłu niemal wyłącznie prawą stroną boiska. Potwierdzają to najczęstsze kombinacje podań:

źródło: "FourFourTwo"

źródło: „FourFourTwo”

Dopiero w drugim kwadransie gry zespół Hitzfelda zaczął przenosić ciężar gry na połowę przeciwnika. Była to zasługa ruchu bez piłki Shaqiriego i Xhaki, którzy przesuwali się do tzw. wewnętrznych kanałów, tj. zajmowali miejsce wysoko pomiędzy linią boczną a środkiem boiska i szukali wolnej przestrzeni pomiędzy liniami.

Behrami wyprowadza piłkę od tyłu. Valencia ponownie blokuje kąt podania (niebieska linia) do İnlera.

Behrami wyprowadza piłkę od tyłu. Valencia ponownie blokuje kąt podania (niebieska linia) do İnlera.

Xhaka i Shaqiri (podkreśleni na czerwono) zajmują przestrzeń w wewnętrznych kanałach. To związuje dwójkę środkowych pomocników Ekwadoru, którzy nie mogą teraz wyjść do İnlera (żółta linia).

Xhaka i Shaqiri (podkreśleni na czerwono) zajmują przestrzeń w wewnętrznych kanałach. To związuje dwójkę środkowych pomocników Ekwadoru, którzy nie mogą teraz wyjść do İnlera (żółta linia).

W tej sytuacji kąt podania do İnlera (podkreślony na żółto) nie został zablokowany, a Xhaka i Shaqiri uniemożliwiają wyjście do pomocnika środkowym pomocnikom Ekwadoru (czerwone linie).

W tej sytuacji kąt podania do İnlera (podkreślony na żółto) nie został zablokowany, a Xhaka i Shaqiri uniemożliwiają wyjście do pomocnika środkowym pomocnikom Ekwadoru (czerwone linie).

İnler mógł teraz dyktować tempo i kierunek rozgrywania akcji na połowie przeciwnika:

Podania İnlera w drugiej części pierwszej połowy (za "FourFourTwo").

Podania İnlera w drugiej części pierwszej połowy (za „FourFourTwo”).

İnler rozrzucał grę na boki do Lichtsteinera lub Rodrigueza bądź znajdował między liniami Xhakę lub Shaqiriego. Szwajcarzy nie potrafili jednak celnie dośrodkować piłki w pole karne, oddać naprawdę groźnego strzału z dystansu, ani przedostać się krótkimi podaniami za linię obrony Ekwadoru:

Dośrodkowania Szwajcarii w pierwszej połowie (za "FourFourTwo").

Dośrodkowania Szwajcarii w pierwszej połowie (za „FourFourTwo”). Jedyne dwa celne po rzutach rożnych.

Strzały Szwajcarii w pierwszej połowie (za "FourFourTwo"). Dwa jedyne z obrębu pola karnego po rzutach rożnych.

Strzały Szwajcarii w pierwszej połowie (za „FourFourTwo”). Dwa jedyne z obrębu pola karnego po rzutach rożnych.

Poważny problem Helwetów stanowiła dyspozycja środkowego napastnika Drmicia oraz schodzącego do środka z lewej strony i przemieniającego się de facto w drugiego atakującego Stockera. Obaj byli z łatwością kontrolowani przez wąsko ustawioną linię obrony rywala, nie będąc w stanie utrzymać się przy piłce. W sumie zanotowali zaledwie kilkanaście kontaktów z futbolówką w pierwszej połowie.

Ataki Ekwadoru

Ekwadorczycy ograniczali podejmowanie ryzyka do minimum. Atak pozycyjny rozpoczynali najczęściej od długiego podania na wolne pole do schodzących w boczne sektory lub wybiegających za plecy środkowych obrońców Szwajcarii napastników. Wyprowadzając piłkę od tyłu, w zasadzie nie podawali jej do środka pola, gdzie mogliby narazić się na pressing ze strony rywala, ewentualną stratę piłki i szybki kontratak.

Długie podania prawego obrońcy Paredesa (za "FourFourTwo").

Długie podania prawego obrońcy Paredesa (za „FourFourTwo”).

Długie podania lewego obrońcy Ayoviego (za "FourFourTwo").

Długie podania lewego obrońcy Ayoviego (za „FourFourTwo”).

Po odbiorze piłki drużyna Ruedy starała się natychmiast przejść do kontrataku i skorzystać z wolnej przestrzeni na bokach, przede wszystkim na lewej stronie, gdzie Lichtsteiner zostawiał za sobą sporo miejsca. Lewoskrzydłowy Montero sprawił prawemu obrońcy Szwajcarii wiele problemów, zwłaszcza w drugiej połowie, kiedy mógł dać Ekwadorowi prowadzenie 2:1. Do szybkich ataków skrzydłami podłączali się również boczni obrońcy, próbując wypracować przewagę na flankach.

Podania otrzymane przez Montero w drugiej połowie (za "FourFourTwo").

Podania otrzymane przez lewoskrzydłowego Montero w drugiej połowie (za „FourFourTwo”).

Co zwracające wyjątkową uwagę, linia obrony Ekwadoru nie starała się wychodzić daleko od własnej bramki w momencie, gdy drużyna wyprowadzała kontry. Ekipa Ruedy chciała za wszelką cenę ograniczyć ilość wolnej przestrzeni za swoimi plecami:

Bardzo głębokie ustawienie linii obrony Ekwadoru (niebieskie linie) w momencie, gdy Szwajcaria wyprowadza piłkę od tyłu po kontrataku rywala.

Bardzo głębokie ustawienie linii obrony Ekwadoru (niebieskie linie) w momencie, gdy Szwajcaria wyprowadza piłkę od tyłu po kontrataku rywala.

Z drugiej strony, pozwalało to Szwajcarom w bardzo szybki i łatwy sposób przenieść ciężar gry na połowę przeciwnika po zatrzymaniu kontry Ekwadoru. Tak padła zwycięska bramka:

Głęboko ustawiona, niepełna linia obrony Ekwadoru (niebieskie linie, Paredes podłączył się do kontry). Za chwilę padnie gol na 2:1.

Głęboko ustawiona, niepełna linia obrony Ekwadoru (niebieskie linie, Paredes podłączył się do kontry). Za chwilę padnie gol na 2:1.

Zmiany

W przerwie Hitzfeld zastąpił Stockera Mehmedim. Tymczasem Shaqiri i Xhaka zamienili się pozycjami. Mehmedi natychmiast doprowadził do wyrównania po stałym fragmencie gry, ale przede wszystkim był znacznie bardziej ruchliwy od Stockera i zapewnił dodatkową opcję podania między linie:

Podania otrzymane przez Mehmediego (za "FourFourTwo") - zarówno na lewej stronie, jak pomiędzy liniami.

Podania otrzymane przez Mehmediego (za „FourFourTwo”) – zarówno na lewej stronie, jak pomiędzy liniami.

Shaqiri operował teraz głównie w środkowej strefie boiska i choć często znajdował sobie wolną przestrzeń, nie potrafił przekuć tego na otwierające podania.

Podania otrzymane w drugiej połowie przez Shaqiriego (za "FourFourTwo").

Podania otrzymane w drugiej połowie przez Shaqiriego (za „FourFourTwo”).

Obecność Xhaki na boku stworzyła z kolei dodatkowy wariant – posłania na niego długiego podania, gdzie mógł wykorzystać swój wzrost, zgrać piłkę głową i umożliwić szybkie przeniesienie ciężaru gry na połowę Ekwadoru. Również bez wymiernych efektów.

Podania otrzymane przez Xhakę w drugiej połowie (za "FourFourTwo").

Podania otrzymane przez Xhakę w drugiej połowie (za „FourFourTwo”).

Szwajcarzy zaczęli w drugiej połowie podchodzić wysokim pressingiem i udało im się kilka razy odebrać piłkę na połowie rywala. W 73. minucie doprowadziło do świetnej okazji do zdobycia bramki.

Przechwyty piłki Szwajcarii w drugiej połowie (za "FourFourTwo") - połowa z nich na połowie przeciwnika.

Przechwyty piłki Szwajcarii w drugiej połowie (za „FourFourTwo”) – połowa z nich na połowie przeciwnika.

Helwetom w dalszym ciągu brakowało jednak penetracji i trudno mówić, by zwycięski gol wisiał w powietrzu. Rezerwowy Seferović przesądził losy spotkania po szalonym kontrataku. Zmieniając Drmicia na kwadrans przed końcem, napastnik nie zrobił na murawie znaczącej różnicy, choć warto zauważyć, że i tak zanotował blisko tyle samo kontaktów z piłką co jego kolega przez 75 minut! (Drmić też zdobył bramkę, tyle że niesłusznie nieuznaną.)

Wnioski

Szwajcaria męczyła się w ataku pozycyjnym przeciwko głęboko broniącemu się przeciwnikowi. Hitzfeld dokonał dobrych i w ostatecznych rozrachunku skutecznych roszad, co nie zmienia faktu, że Helweci wcale nie musieli wygrać tego meczu. Ciekawe będzie to, w jaki sposób utytułowany szkoleniowiec zestawi swój zespół na kolejne spotkanie z Francją, gdzie Szwajcarzy nie będą zmuszeni do prowadzenia gry.

Ekwador zaprezentował dość prosty futbol, ale przy odrobinie szczęścia mógł pokusić się nawet o wygraną. Trudno jednak przypuszczać, by zespół Ruedy miał jakąkolwiek realną szansę na wyjście z grupy.

Wojciech Falenta
Trener dziecięcej piłki nożnej z licencjami Angielskiego Związku Piłki Nożnej i Football Academy. Miłośnik taktycznego spojrzenia na piłkę nożną.

Reklama