Mundial 2014: Holandia 2-0 Chile

Holandia v Chile


Dwa gole w końcówce przesądziły o awansie reprezentacji Holandii do fazy pucharowej z pierwszego miejsca w grupie.

Oranje zagrali chaotycznie w ataku, ale bronili się wystarczająco solidnie, by zneutralizować ofensywne poczynania Chile i rozstrzygnąć losy meczu w ostatnim kwadransie.

Selekcja

Pauzującego za kartki van Persiego zastąpił w napadzie Holandii Lens, podczas gdy kontuzja Martinsa Indiego oznaczała występ od pierwszej minuty Kuyta. Ten zajął pozycję na lewym boku, a Blind został przesunięty do środka defensywy. Tymczasem Wijnaldum zagrał w drugiej linii w miejsce de Guzmana.

W zespole Jorge Sampaoliego nie w pełni zdrowego Vidala zluzował w wyjściowej jedenastce Gutiérrez.

Nastawienie

Obie drużyny rozpoczęły spotkanie w tym samym ustawieniu, czyli 3-4-1-2. Różniła je jednak jego interpretacja.

Podobnie jak przeciwko Hiszpanii, Holendrzy nie zdecydowali się na wysoki pressing i pozwolili swobodnie wyprowadzać piłkę od tyłu trójce środkowych obrońców Chile – Silvie, Medelowi i Jarze. Do rywali doskakiwali dopiero w środkowej strefie boiska. Najczęściej Sneijder był odpowiedzialny za Díaza, Wijnaldum za Aranguiza, a de Jong za Gutierreza. Ponadto Blind i de Vrij wychodzili za cofającymi się po piłkę do linii pomocy odpowiednio: Sanchezem i Vargasem.

Inny system gry (3-4-1-2 zamiast 4-2-3-1 z de facto piątką środkowych pomocników) rywala sprawił, że Oranje mieli przewagę 3 na 2 z tyłu. Vlaar był wolnym zawodnikiem.

Chilijczycy – wyznawcy filozofii gry Marcelo Bielsy – nie zamierzali cierpliwie budować ataku pozycyjnego i od początku próbowali bezpośrednich, długich podań za plecy linii obrony przeciwnika. Nieskutecznie:

Długie podania Jary w pierwszej połowie (za "FourFourTwo").

Długie podania Jary w pierwszej połowie (za „FourFourTwo”).

Drugi (uparcie) powtarzany schemat gry w ataku stanowiły podania do schodzącego do drugiej linii Sancheza:

Podania otrzymane przez Sancheza w pierwszej połowie, głównie do nogi (za "FourFourTwo").

Podania otrzymane przez Sancheza w pierwszej połowie, głównie do nogi (za „FourFourTwo”).

Sánchez potrafił błyskawicznie obrócić się z piłką w stronę bramki rywala, choć Blind nie odstępował go na krok. Obrońca Holandii aż siedmiokrotnie (!) sfaulował swojego bezpośredniego przeciwnika, za każdym razem w tym samym sektorze boiska, nie pozwalając mu rozwinąć skrzydeł i niwelując potencjalne zagrożenie w zarodku. Sam Sánchez był faulowany w tym meczu dziewięć (!) razy. Jak wyliczyła Opta, to więcej niż jakikolwiek inny zawodnik podczas spotkania finałów mistrzostw świata w XXI wieku.

Faule popełnione przez Blinda (za "FourFourTwo").

Faule popełnione przez Blinda (za „FourFourTwo”). Dopiero ostatni, z 64. minuty, poskutkował żołtą kartką.

Faule popełnione na Alexisie (za "FourFourTwo").

Faule popełnione na Sanchezie (za „FourFourTwo”). Uderzające podobieństwo z poprzednią tablicą.

W rezultacie pressingu w środkowej strefie boiska, zwłaszcza na Sanchezie, połączonym z niewystarczającą ruchliwością i dokładnością w ataku Chilijczycy – nie licząc dwóch stałych fragmentów gry – w zasadzie nie stworzyli sobie okazji podbramkowych.

Zespół Sampaoliego sam naciskał na rywali wysoko na ich połowie. Holendrzy nie podejmowali jednak ryzyka i najczęściej pozbywali się piłki, nie narażając się na stratę blisko własnej bramki. Przeważały podania w kanały do Lensa i Robbena, za każdym razem niedokładne i pozwalające Chilijczykom wykorzystywać swoją przewagę 3 na 2 z tyłu. Dopiero pod koniec pierwszej połowy Robben minął Jarę, co doprowadziło do sytuacji 2 na 2 i niecelnego strzału z dogodnej pozycji.

Długie podania Holandii w pierwszej połowie (za "FourFourTwo").

Długie podania Holandii w pierwszej połowie (za „FourFourTwo”).

Zmiany

W przerwie Gutierreza zmienił Beausejour, zajmując pozycję szeroko na lewej stronie, podczas gdy Sánchez powędrował bliżej prawego skrzydła, a zupełnie niezaangażowany w grę przez cały mecz Vargas na szpicę. To umożliwiło van Gaalowi przesunąć wyżej Kuyta jako, że Blind w dalszym ciągu opiekował się Sanchezem.

Na 20 minut przed końcem, gdy Chile od wygrania grupy cały czas dzielił jeden gol, Sampaoli wprowadził Valdivię w miejsce Silvy, przechodząc na ustawienie z czwórką obrońców. Valdivia zajął pozycję dziesiątki i zagrał kilka otwierających podań na boki. Poza kolejną szansą ze stałego fragmentu gry, drużyna z Ameryki Południowej nadal nie potrafiła przekuć jednak przewagi na okazje.

O wyniku zadecydowali za to rezerwowi Oranje. Wprowadzony w 69. minucie Memphis zrobił na murawie więcej niż Lens, w tym zdobył bramkę oraz wywalczył groźnym uderzeniem z dystansu rzut rożny, po którym inny zmiennik, Fer, wyprowadził Holandię na prowadzenie.

Ofensywna tablica Lensa - tylko jeden zablokowany strzał, ani jednego otwierającego podania, ani wygranego pojedynku (za "FourFourTwo").

Ofensywna tablica Lensa – tylko jeden zablokowany strzał, ani jednego otwierającego podania, ani wygranego pojedynku (za „FourFourTwo”).

Ofensywna tablica Memphisa - dwa celne strzały, w tym jeden gol, trzy wygrane pojedynki (za "FourFourTwo").

Ofensywna tablica Memphisa – dwa celne strzały, w tym jeden gol, trzy wygrane pojedynki (za „FourFourTwo”).

Wnioski

Holendrzy zakończyli fazę grupową z kompletem zwycięstw, prezentując piłkę nastawioną na wynik, pełną agresywności i wykorzystującą w efektywny sposób ich największe indywidualności, tj. Robbena i van Persiego. Otwarte pozostaje pytanie, czy da się w ten sposób kontynuować zwycięstwa, nawet przy korzystnie układającej się drabince.

Chilijczycy nie potrafili sforsować obrony rywala, który przyjął ich na własnej połowie i minimalizował ryzyko straty piłki blisko własnej bramki. Na swoje szczęście w meczu z Brazylią – prawdopodobnie wzmocnieni Vidalem – będą mogli liczyć na więcej wolnej przestrzeni i z pewnością spróbują zaskoczyć ekipę gospodarzy tym, co przyniosło im sukces nad innym spośród faworytów mundialu.

Wojciech Falenta
Trener dziecięcej piłki nożnej z licencjami Angielskiego Związku Piłki Nożnej i Football Academy. Miłośnik taktycznego spojrzenia na piłkę nożną.

Reklama