Mundial 2014: Bośnia

Bosnia 1


Analiza gry reprezentacji Bośni i Hercegowiny na podstawie dwóch ostatnich meczów sparingowych przeciwko Wybrzeżu Kości Słoniowej oraz Meksykowi.

Selekcjoner Safet Sušić ustawia drużynę w systemie 4-4-2 (4-4-1-1). Zvjezdan Misimović operuje za plecami Edina Džeko. Kluczowe role odgrywają kapitan Emir Spahić, a także dwójka środkowych pomocników: Miralem Pjanić – Muhamed Bešić. Na bokach obrony mogą wystąpić również Mensur Mujdža (po prawej stronie) oraz Sejad Salihović (po lewej). Edin Višća może zająć miejsce na lewym skrzydle.

Bośnia to zespół dobry technicznie, ale słabszy taktycznie; taki, który chce kontrolować spotkania poprzez posiadanie piłki, lecz zostawiający zbyt wiele wolnej przestrzeni z tyłu, zwłaszcza w bocznych sektorach boiska.

Rozegranie

Duety środkowych obrońców i pomocników są odpowiedzialne za wyprowadzenie piłki z własnej połowy. Każdy ze stoperów (częściej Spahić) potrafi wykonać dokładny przerzut. Bešić i Pjanić są do tego bardzo dobrzy technicznie. Dzięki temu potrafią wyjść z piłką spod pressingu, rozrzucać grę do boku i cierpliwie przenosić jej ciężar z jednej na drugą stronę.

Wyprowadzenie piłki od tyłu.

Boczni obrońcy przesuwają się w ataku wysoko, zapewniając szerokość na połowie przeciwnika. Większe zagrożenie płynie ze strony Kolašinaca lub dysponującego świetnie ułożoną lewą stopą Salihovicia. Odwróceni skrzydłowi – lewonożny Hajrović na prawej i prawonożny Lulić na lewej – schodzą tymczasem do środka. Obaj potrafią przedryblować rywala i wpaść z piłką w pole karne lub (zwłaszcza Hajrović) oddać mocny strzał z dystansu. Szukają też gry kombinacyjnej z operującym między liniami Misimoviciem, wspólnie starając się wypracować okazje podbramkowe dla Džeko, dziewiątki i napastnika wykańczającego akcje.

Ruch bez piłki na połowie przeciwnika.

Ruch bez piłki na połowie przeciwnika.

Hajrović i Višća (bardziej boczny napastnik niż skrzydłowy) oferują także penetrację, wybiegając do – zwykle górnych – podań za linię obrony. Ich wykonawcą jest najczęściej Pjanić.

Ruch za linię obrony rywala Hajrovicia.

Ruch za linię obrony rywala Hajrovicia.

Pomocnik Romy to również ten z dwójki środkowych pomocników, któremu zdarza się wbiec w pole karne rywala: czy to poprzez grę na ścianę z Džeko czy przy dośrodkowaniu z boku.

Zawodnicy w polu karnym przy dośrodkowaniu z lewej strony.

Bośnia nie czuje się najlepiej, gdy przeciwnik podchodzi wysoko i uniemożliwia jej wyprowadzenie piłki od tyłu. Asmir Begović posyła wtedy długie podanie na Džeko, który choć wygrywa wiele pojedynków główkowych, nie należy do zawodników najlepiej odgrywających piłkę w powietrzu. Ponadto często brakuje mu w takich wypadkach wsparcia. Partnerzy są od niego za daleko. Żaden nie wykonuje ruchu za linię obrony rywala. Z drugiej strony, zwłaszcza Bešić zbiera sporo drugich piłek, co pozwala drużynie szybko przenieść ciężar gry na połowę przeciwnika.

Odbiór

W analizowanych meczach sparingowych Bośnia zaprezentowała zarówno wysoki pressing (oraz kontrpressing), jak i podejmowała rywala na własnej połowie.

Cel wysokiego pressingu (i kontrpressingu) – szczególnie Bešić jest zawodnikiem skutecznym w odbiorze – stanowi odebranie piłki na połowie przeciwnika i wykorzystanie szybkości skrzydłowych (zwłaszcza Viški), urywających się bocznym obrońcom rywala.

Wysoki pressing i kontratak (Pjanić również podchodzi wysoko.).

Wysoki pressing i kontratak (Pjanić również podchodzi wysoko.).

Bośnia potrafi też bronić się głęboko, w dwóch liniach po czterech zawodników. Poważny problem polega jednak na tym, że obrońcy – boczni oraz kryjący środkowy, Šunjić – bardzo łatwo dają się wyciągać ze swoich pozycji. To stwarza przestrzeń na flankach dla bocznych obrońców przeciwnika, za którymi często nie nadążają niewystarczająco skoncentrowani w grze obronnej skrzydłowi. Sytuację nie rzadko musi ratować Spahić (środkowy asekurujący), na bokach lub w polu karnym.

Ustawienie w obronie i przestrzeń otwierająca się na bokach.

Ustawienie w obronie i przestrzeń otwierająca się na bokach.

Rywal może również wykorzystać przestrzeń na skrzydłach po odbiorze piłki. Kluczowy bywa w takich wypadkach asekurujący boczne sektory Bešić.

Przejście z ataku do obrony. Asekuracja bocznych sektorów.

Przejście z ataku do obrony. Asekuracja bocznych sektorów.

Prognoza

Reprezentacja Bośni może uchodzić za typowy zespół z Bałkanów – dobry z piłką, słabszy bez piłki. Drużyna Sušicia posiada jakość zwłaszcza w środkowej strefie boiska i kilka wypracowanych schematów gry w ataku. Z drugiej strony, brakuje jej nieco szybkości rozegrania na ostatnich trzydziestu metrach od bramki rywala. To w połączeniu z brakiem taktycznej dyscypliny w obronie, zwłaszcza na bokach, może zostać wykorzystane przez Argentynę i Nigerię w fazie grupowej.

Wojciech Falenta
Trener dziecięcej piłki nożnej z licencjami Angielskiego Związku Piłki Nożnej i Football Academy. Miłośnik taktycznego spojrzenia na piłkę nożną.

Reklama