Liczby finału: Bayern wykorzystuje wysoką obronę BVB

W statystykach pomeczowych nie widać jakichś wielkich różnic po pobieżnym przejrzeniu. Obydwa zespoły miały po 11 udanych dryblingów, po 23 odbiory, Bayern oddał 17 strzałów, a Borussia 12. Jedyna większa różnica to posiadanie piłki 61% do 39% na korzyść monachijczyków. Jednak po szczegółowym zbadaniu widać przynajmniej dwa obszary przewagi Bayernu, z których jeden był widoczny przez cały mecz (a nawet bardziej w pierwszej połowie), a drugi głównie w drugiej połowie.


Bayern wygrał 65% główkowych pojedynków, a Borussia 35%. Co widać w grafikach (http://taktycznie.net/2013/05/26/zwycieski-final-bayernu-w-oczach-stats-zone/), Bayern wygrał 5 główek w polu karnym Borussii. W sumie tych wygranych pojedynków główkowych było 28. Borussia miała ich 15.

Pomimo bardzo dużego zaangażowania w grę obronną Błaszczykowski i Grosskreutz nie mieli żadnego odbioru, zanotowali natomiast po 1 przechwycie. Za to Ribéry i Robben mieli po 2 odbiory, dodatkowo Francuz miał 3 przechwyty, a Robben 1. Natomiast boczni obrońcy Borussii już przewyższali w tym elemencie bocznych obrońców Bayernu, ale nic dziwnego, skoro to podopieczni Heynckesa w drugiej połowie zdobyli sporą przewagę.

Kluczowa wydaje się statystyka podań prostopadłych. W drugiej połowie coraz bardziej zmęczona Borussia nie była w stanie tak dobrze utrzymywać pressing, ale linia obrony ciągle grała wysoko. To oznaczało, że Bayern mógł posyłać prostopadłe piłki za obrońców, a po takich podaniach dobre okazje mieli Müller i Mandžukić. Po takim zagraniu zresztą padł też pierwszy gol. Potrojenie Ribéry’ego było nieskuteczne, asekurujący Hummels nie zdążył z pułapką ofsajdową, tym bardziej, że Schmelzer był przyklejony do Mandžukicia, a Robben miał czas i miejsce, by minąć Weidenfellera.

Ostatecznie Bayern zanotował 5 udanych piłek za linię obrony z 7 prób. Borussia nie miała ani jednej takiej próby.

Na koniec można dodać, że również procent udanych podań wskazywał na Bayern. Zespół Heynckesa miał 78% celnych podań, a Borussia 72%. Przy takiej ilości strat bardzo trudno jest wygrywać mecze.

Reklama