Liczby dla kibiców

Prezentujemy Wam pierwszą, choć mamy nadzieję nie ostatnią, akcję taktycznie.net, której celem jest zwiększenie świadomości taktycznej u wszystkich zainteresowanych piłką nożną w Polsce. Chcemy to osiągnąć, zaczynając od zdobycia dostępu do bardzo dokładnych statystyk z meczów Ekstraklasy – tak, aby również kibice mieli możliwość sprawdzenia ile pojedynków główkowych wygrał stoper, ile dokładnych podań zanotował pomocnik, a ile strzałów na bramkę oddał napastnik.

Rok temu Ekstraklasa SA podpisała kontrakt z renomowaną firmą Prozone, która dostarcza szesnastu klubom z najwyżej klasy rozgrywkowej w Polsce program, pozwalający na bardzo dokładną analizę każdego aspektu poszczególnych ich meczów. Ta niezwykła pomoc, która z pewnością pozytywnie wpłynie na rozwój świadomości taktycznej tam, gdzie będzie używana, jest jednak ograniczona, a wręcz niedostępna dla szerszej publiczności, czy nawet dziennikarzy.


W Anglii, za pośrednictwem Chalkborads, które udostępnia na własnych stronach internetowych renomowany dziennik „The Guardian”, możliwe jest zdobycie bezpłatnego i nieograniczonego dostępu do bardzo dokładnych statystyk. Niezliczona ilość analiz (tu przykładowa), pojawiających się w Internecie po każdej kolejce, pozwala kibicom na zobaczenie czegoś więcej z 90 minut boiskowej walki, wyciągania wniosków na podstawie liczb, które odzwierciedlają przebieg wydarzeń na murawie. Podobnie wygląda to w Niemczech (tam oficjalny serwis ligowy dostarcza Spielmatriksy), a także w Lidze Mistrzów. Skoro więc , słowami prezesa Andrzeja Rusko, dąży do pełnej profesjonalizacji, czemu nie udostępnić kibicom bardzo dokładnych statystyk, wzorem lepszych w Europie?

Jak zamierzamy wywalczyć prawo kibiców do wglądu w bardzo dokładne statystyki? Przede wszystkim oddając im głos – chcemy, by w wyznaczonym terminie (od 04. do 11. lipca) fani zasypali Ekstraklasę SA mailem z prośbą oraz argumentacją o te liczby. Tę wiadomość przygotowaliśmy specjalnie dla Was, jest ona dostępna na naszej stronie internetowej w specjalnej zakładce poświęconej akcji ‘Liczby dla kibiców’. Znajdziecie tam także krótki prospekt mówiący o inicjatywie, argumentujący nasze racje. Z Waszej strony liczymy nie tylko na wsparcie, regularne wysyłanie e-maili (wystarczy wysłanie jednego dziennie przez wyznaczony tydzień!), ale także informowanie innych kibiców o akcji. Wierzymy, że przemawiając jednym głosem uda nam się skierować uwagę rządzących futbolem na tę drogę rozwoju świadomości taktycznej w Polsce. My postaramy się przebić z akcją do mediów i pokazać wszystkim, że ma to sens.

Ile razy bowiem narzekaliście na poziom debaty piłkarskiej w Polsce? W radiu, telewizji wciąż słyszycie te same utarte stwierdzenia, które tylko udają dogłębną analizę wydarzeń boiskowych, są jej marną wymówką. W prasie czytacie peany pod adresem piłkarzy, którzy w trakcie meczu popisują się jednym udanym zagraniem, a dobre zawody mniej widocznych piłkarzy przechodzą bez echa. Chcemy także ludziom zajmującym się piłką nożną w mediach dać możliwość lepszego zrozumienia i prezentowania futbolu ligowego w Polsce.

Liczby znaczą coraz więcej w futbolu. Największe kluby na świecie mają własne zespoły, które analizują mecze własne oraz rywali pod wieloma, wieloma aspektami. Niejednokrotnie właśnie na podstawie statystyk podejmowane są kluczowe decyzje, dotyczące wystawienia jednego lub drugiego piłkarza, a nawet transferu danego zawodnika. Nikt oczywiście nie ocenia, bazując tylko na nich, ale wsparcie liczb jest ważnym elementem lepszego zrozumienia gry dla wszystkich z nią związanych. Jesteśmy przekonani, że także w Polsce, jeśli byłyby one odpowiednio wykorzystane, wpłynęłyby pozytywnie na rozwój świadomości taktycznej, ale także na wizerunek Ekstraklasy.

Liczby dla kibiców!

Reklama