Książka „Manchester City Pepa Guardioli. Budowa superdrużyny”. Kulisy sukcesu hiszpańskiego szkoleniowca

Trenerski kunszt Pepa Guardioli prześwietlony lepiej, niż kiedykolwiek! W jaki sposób Hiszpan wpłynął na angielski futbol i co sprawiło, że prowadzona przez niego drużyna zdominowała ligę, bijąc jej rekordy? 11 marca nakładem wydawnictwa SQN ukaże się książka „Manchester City Pepa Guardioli. Budowa superdrużyny”.


Już teraz możesz zamówić tę pozycję w przedsprzedaży!

Oszczędzisz ponad 10 złotych,

Zyskasz możliwość zamówienia pakietów książek o boksie w równie atrakcyjnej cenie,

– Wysyłka już 27 lutego!

Od 11 marca książki szukaj w salonach Empik oraz dobrych księgarniach w całej Polsce!

Fragmenty książki:

Jak pomógł Davidowi Silvie:

Jest 13 grudnia 2017 roku. Piłkarze City znajdują się akurat w Marriott Hotel w Swansea, gdy David Silva odbiera telefon. Dzwoni jego dziewczyna, Yessica Suarez, ma okropne wieści. Jest w 24. tygodniu ciąży i zaczęła mocno krwawić. Silva bardzo się martwi, opowiada o wszystkim Edu Álvarezowi, swojemu wieloletniemu przyjacielowi i klubowemu fizjoterapeucie. Jeszcze zanim piłkarze wyjechali na Liberty Stadium na mecz, podejmowane są działania, aby nazajutrz przewieźć parę z Manchesteru do Walencji. Tam Yessica ma trafić pod opiekę lekarzy w szpitalu Casa de Salud.

Nadal jednak trzeba rozegrać mecz. Álvarez jest bliski powiedzenia Pepowi, by ten nie umieszczał Silvy w składzie. Zawodnik jest dosłownie roztrzęsiony na samą myśl, że dziecko może nie przeżyć. Edu uważa, że w tej sytuacji Silva nie będzie w stanie skupić się na grze. Tymczasem Hiszpan nie tylko wychodzi na murawę od pierwszej minuty, ale jest najlepszym zawodnikiem na boisku, strzela dwa gole i o mało co nie kompletuje hat-tricka.

„Będę wdzięczny Pepowi do końca moich dni. To, co dla nas zrobił, było absolutnie fantastyczne” – powiedział Silva. Co takiego zrobił Pep? Gdy trener uświadomił sobie, co się dzieje, wezwał zawodnika do swojego gabinetu. Obecny był tam również Manel Estiarte.

Pep powiedział: „Jedź do Walencji zawsze, gdy musisz, i wracaj, kiedy będziesz mógł. Informuj mnie
o tym, kiedy możesz zagrać, a resztą się nie przejmuj. Po prostu daj znać, gdy będziesz mógł grać”.

Dzisiaj Guardiola uważa, że to był odruch. „Na moim miejscu każdy zrobiłby to samo. David grał, gdy tylko mógł. To, co wtedy działo się w jego życiu osobistym, było znacznie ważniejsze”.

O tym, jak Guardiola odmienił Leroya Sane:

Gracze zagraniczni uskarżali się na brak przerwy zimowej, która występuje w innych ligach w Europie. Już 2 stycznia Manchester City podejmował u siebie Burnley, więc czasu na imprezowanie po prostu nie było.

Wszyscy zachowywali się jak na zawodowych piłkarzy przystało. Wszyscy oprócz Sané. W momencie młodzieńczej słabości postanowił spędzić sylwestra w gronie znajomych. Imprezował przez całą noc
i nazajutrz spóźnił się na trening. W korytarzach CFA do dziś pamięta się tamtą „rozmowę” Guardioli
 z zawodnikiem, nie tylko z uwagi na jej brutalność, ale także ze względu na to, jak Sané się po niej zmienił.

Później Guardiola opisywał młodego Niemca jako „zupełnie innego zawodnika” i mówił o nim tak, jak gdyby klub ściągnął go w oknie transferowym w styczniu 2017 roku. Pracownicy Manchesteru City odnosili dokładnie takie samo wrażenie: piłkarz, którego kupiono latem, wreszcie pojawił się
w Manchesterze.

O książce:

W nowej rzeczywistości Manchesteru City budował wszystko od zera. Jego „trenerskie rewolucje” rozpoczęte od klubowego budynku szybko rozrosły się i dotarły do detali tak z pozoru błahych, jak nakrycie głowy. Ale to właśnie dzięki nim Guardiolę wymienia się w gronie najwybitniejszych trenerów w historii futbolu.

 Co robił w czasie, gdy do szatni jego ekipy wtargnął Jose Mourinho? Dlaczego noszona przez niego wstążka wywołała skandal o międzynarodowym charakterze? Jaki wpływ na jego pracę miały lata spędzone w FC Barcelonie i Bayernie Monachium? Kogo „wyłowił” dla swojego obecnego klubu jeszcze w trakcie pracy w Niemczech? 

 Poznaj z bliska charakter człowieka, który w trakcie krótkiej kolacji potrafił odmienić Sergio Aguero
 i któremu za jedną decyzję David Silva obiecał dozgonną wdzięczność. Prześledź od kulis drogę trenera i jego podopiecznych do mistrzowskich tytułów i dowiedz się, kiedy ci sprawili, że kipiał z wściekłości. Razem z autorami wejdź w struktury klubu tak bardzo, że poczujesz się jego częścią.

 Analityczny umysł Guardioli został prześwietlony lepiej, niż kiedykolwiek. Odkryj, co stoi za jego sukcesami.

Autorzy: Lu Martin, Pol Ballus

Data wydania: 11.03.2020

Cena okładkowa: 39,99zł

Liczba stron: 384

Andrzej Gomołysek
Z jego frustracji, że nikt w tym kraju nie potrafi napisać kilku merytorycznych zdań o piłce, zrodziła się strona, którą czytasz. Tak długo jak dziennikarzył, nienawidzili go trenerzy i piłkarze, tak długo jak dziennikarzył, nienawidził siebie, że musi zadawać banalne pytania, żeby usłyszeć banalne odpowiedzi. Po przejściu na drugą stronę barykady scoutował dla klubów w połowie krajów Europy. Jeśli przypadkiem miałeś okazję w jakimś pracować, możliwe, że rozpracowywał Ci przeciwnika.

Reklama