Czytelnia: Kompedium instruktora i trenera piłki nożnej

Polski rynek wydawniczy nie obfituje w pozycje, starające się objąć całokształt gry w piłkę nożną. Brakuje w rodzimym języku kompleksowego opracowania, które zapewniłoby podstawową wiedzę w tym temacie osobom, które nie posiadają w szufladzie dyplomu ukończenia Akademii Wychowania Fizycznego. Jedną z nielicznych (jeśli nie jedyną) prób wypełnienia tej luki w ciągu ostatnich lat podjął Krzysztof Paluszek, publikując „Kompendium instruktora i trenera piłki nożnej”.


paluszekAutor jest postacią w środowisku trenerskim dobrze znaną, ma za sobą pracę w kilku klubach z Dolnego Śląska, zarówno na stanowiskach szkoleniowych jak i zarządczych. Praktykę łączy z wykładami na wrocławskim AWF, gdzie dosłużył się tytułu doktora, prowadzi również kursy dla przyszłych szkoleniowców, gdzie porusza tematykę zagadnień taktycznych.

Owa specjalizacja autora jest bardzo widoczna w tej publikacji. Taktyka zajmuje około 1/3 książki. Znajdziemy jej ewolucję aż do czasów współczesnych, przegląd najpopularniejszych obecnie trendów taktycznych oraz szczegółową analizę kilku ustawień. Ciekawie wypada zwłaszcza ta ostatnia część, gdzie możemy poznać zadania zawodników przypisanych do poszczególnych pozycji oraz zachowania wymagane od zespołu w fazie defensywnej i ofensywnej. Użytecznym elementem są również pojedynki „na papierze” poszczególnych ustawień – podpowiadające, jak markować własne słabości, a jak wykorzystać słabe strony przeciwnika. Całość odnosi się do przykładów z międzynarodowych turniejów, zaś role zawodników wyjaśnione są na ich piłkarskich wzorcach. Mimo, że większość z tych odwołań pochodzi z lat 2006-2008, są one na tyle powszechnie znane, że ich wiekowość nie stanowi problemu.

Na tle tak bogatego opracowania pozostałe elementy wyglądają jednak na mniej dopracowane. Drugi z głównych rozdziałów dotyczy szkolenia dzieci i młodzieży. Po etapizacji jednak znienacka pojawia się analiza zdolności motorycznych, po czym następuje powrót do elementów stricte związanych ze szkoleniem młodych zawodników – prowadzeniem dokumentacji, organizacją mini-turniejów, czy kontaktami z rodzicami. Ciekawym dodatkiem jest na pewno ukazanie przykładowych struktur szkolenia w różnych klubach. Pozwala to na przyjrzenie się temu, w jaki sposób zorganizowany jest system trenowania młodych zawodników w krajach lepiej rozwiniętych piłkarsko. Nadal jednak brakuje choćby odrobiny informacji na temat szkolenia seniorskiego.

Pojawia się tu jeden problem. O ile otrzymujemy dość pokaźny zbiór testów zdolności motorycznych, nie dostajemy żadnych pomysłów na ich ćwiczenie. Mało tego, jedyne miejsce, gdzie znajdują się przykłady do wykorzystania na żywych organizmach, znajdujemy w części poświęconej rozgrzewce. Dział poświęcony technice również nie zawiera przykładowych ćwiczeń, ani nawet pomysłów, jak prowadzić własne zajęcia. Po rozbudowanej i teoretycznej części znajdujemy tylko po raz kolejny testy, które pozwalają na zmierzenie stopnia rozwinięcia poszczególnych umiejętności.

Krzysztof Paluszek pisze we wstępie, że ta książka to, zgodnie z tytułem, skrótowe przestawienie tematyki gry w piłkę nożną. Otrzymaliśmy jednak całkiem spory, bogaty merytorycznie zbiór wiedzy teoretycznej, który, zwłaszcza w sprawach najlepiej opisanej w nim taktyki, może osobom mniej obeznanym szerzej otworzyć oczy. Nadal nie jest to jednak coś, czego lektura pozwoliłaby hobbyście na wejście do szatni w B-klasie albo lidze juniorów i przeprowadzenie treningu. Lekka zmiana proporcji i rezygnacja z kilkunastostronicowych testów na rzecz rad odnośnie prowadzenia zajęć wyszłaby tu na dobre. Widać również upływ czasu – zdążyła się już zmienić etapizacja szkolenia młodzieży, zaś trenerzy najniższych kategorii mogą prowadzić amatorskie zespoły seniorskie, w związku z czym ta tematyka też aktualnie zasłużyłaby na swoje miejsce.

Tym samym daleko tej książce do ideału. Daleko jej choćby do niemieckiej biblii szkoleniowej. Ale nadal jest to najlepsze przekrojowe wydawnictwo o piłce nożnej, jakie można znaleźć w języku polskim. Nawet jeśli przydałoby mu się uzupełnienie i aktualizacja.

 

Krzysztof Paluszek
Kompendium instruktora i trenera piłki nożnej
MWW Mirosław Matoga, 2010
s. 278, oprawa miękka

Andrzej Gomołysek
Z jego frustracji, że nikt w tym kraju nie potrafi napisać kilku merytorycznych zdań o piłce, zrodziła się strona, którą czytasz. Tak długo jak dziennikarzył, nienawidzili go trenerzy i piłkarze, tak długo jak dziennikarzył, nienawidził siebie, że musi zadawać banalne pytania, żeby usłyszeć banalne odpowiedzi. Po przejściu na drugą stronę barykady scoutował dla klubów w połowie krajów Europy. Jeśli przypadkiem miałeś okazję w jakimś pracować, możliwe, że rozpracowywał Ci przeciwnika.

Reklama