Czytelnia: AC Milan. Nieśmiertelni – Arrigo Sacchi

Drużyny takie jak AC Milan z końcówki lat 80. ubiegłego wieku na książkę zwyczajnie zasługują. O niewielu ekipach można powiedzieć, że zrewolucjonizowały sposób gry w piłkę, a o jeszcze mniejszej, że ich wpływ na futbol, pomimo upływu lat, nie osłabł, a stosowane przez nie elementy można odkrywać we współczesnym futbolu. Tym bardziej warto oddać głos architektowi tej drużyny, Arrigo Sacchiemu.


Głos to w opisywaniu historii Milanu o tyle ważny, że przybliża nam sposób budowania i funkcjonowania zespołu od samego środka. Na potrzeby książki Sacchi udostępnia swój treningowy dziennik, objaśnia podejmowane przez siebie decyzje, ale też – z mniej trenerskiego punktu widzenia – przypomina kronikarsko drogę, jaką przeszedł jego zespół walcząc o Puchar Mistrzów w sezonie 1988/89.

Choć nie jest to typowa biografia trenerska, właśnie wątek podejmowanych przez Sacchiego decyzji, jego oceny meczów i charakterystyki zawodników stanowią sporą część publikacji. Przekłada się to na dość unikatowe połączenie kroniki, interesującej dla fanów piłkarskiej historii (o kibicach Milanu nie wspominając) z książką, której lektura może być ciekawa i pouczająca także dla trenerów. Bardzo interesujące jest bowiem podejście Sacchiego do prowadzenia zespołu, zwłaszcza jego zamiłowanie dla miłej dla oka i ofensywnej gry. Szkoleniowiec przybliża, w jaki sposób próbował przekonywać zawodników do swoich metod oraz jakie stosował środki, by wpoić zawodnikom swoją filozofię trenerską.

Styl pisarski (czy raczej współ-pisarski) Sacchiego może nieco zadziwiać. Jest on bowiem przystępny, prosty, momentami można go nawet określić mianem surowego. Po jednym z największych taktycznych myślicieli można by się spodziewać narracji choćby na miarę Andrei Pirlo i jego „Myślę więc gram”. W miarę lektury, szybko jednak można się przekonać, że taki styl mocno odzwierciedla sposób pracy Sacchiego, opartej na stosunkowo prostej (choć wtedy rewolucyjnej) filozofii i ciężkiej pracy, służącej przełożeniu jej dzień po dniu na warunki praktyczne. Momentami niektóre zdania brzmią na pozór banalnie i przypominają o zupełnych podstawach, jednak w świecie, w którym cały czas szuka się tych robiących różnicę kilku procent, a zapomina o rzeczach najważniejszych, warto sobie te elementy odświeżyć. W czym ta książka bardzo pomaga.

Arrigo Sacchi
AC Milan. Nieśmiertelni. Historia legendarnej drużyny.
Tłumaczenie: Barbara Bardadyn
Sine Qua Non, 2021
Miękka oprawa ze skrzydełkami, 304 strony

Andrzej Gomołysek
Z jego frustracji, że nikt w tym kraju nie potrafi napisać kilku merytorycznych zdań o piłce, zrodziła się strona, którą czytasz. Tak długo jak dziennikarzył, nienawidzili go trenerzy i piłkarze, tak długo jak dziennikarzył, nienawidził siebie, że musi zadawać banalne pytania, żeby usłyszeć banalne odpowiedzi. Po przejściu na drugą stronę barykady scoutował dla klubów w połowie krajów Europy. Jeśli przypadkiem miałeś okazję w jakimś pracować, możliwe, że rozpracowywał Ci przeciwnika.

Reklama