Cracovia Kraków- profil drużyny

liczby zielińskiego


Spośród wszystkich ligowców w tym sezonie to Cracovia ma najbardziej wyraźny styl. Długie utrzymywanie się przy piłce przy wymianie dużej liczby podań stało się receptą Jacka Zielińskiego na sukces przy Kałuży. Nikogo właściwie nie powinno to dziwić, bo symptomy dobrej gry „Pasów” były powszechnie znane już w kwietniu 2015 roku. Dorobek 36 punktów po 21 kolejkach należy ocenić bardzo pozytywnie i oddać szacunek Zielińskiemu. W końcu w ostatnich 10 latach żaden trener Cracovii nie osiągnął takiego wyniku na tym etapie rozgrywek.

Tendencje statystyczne dotyczące posiadania piłki w obecnym sezonie Ekstraklasy mówią, że drużyny, które mają większe posiadanie piłki częściej przegrywają niż wygrywają. Cracovii udało się wydostać spod działania tej prawidłowości.

Cracovia - posiadanie

bramki po rożnych

Nie jest to jedyny klucz do sukcesu ekipy z Kałuży. „Pasy” oddały najwięcej strzałów spośród wszystkich drużyn ligowych. Co więcej nawet gdybyśmy odjęli Cracovii strzały zablokowane, uwzględniając je jednocześnie w liczbach pozostałych drużyn, to i tak Cracovia wyprzedzałaby Pogoń, Ruch czy Termalikę i uplasowałaby się w tej klasyfikacji tuż za Legią. Oddanie największej liczby strzałów celnych przy 13,17 % efektywności złożyło się właśnie na największą liczbę bramek strzelonych w Ekstraklasie. O sile ofensywnej Cracovii przekonało się wiele klubów, ale najlepszymi przykładami są konfrontacje z Pogonią i Lechem. Tym rywalom „Pasy” zaaplikowały łącznie 9 goli, a należy dodać, że zespół Czesława Michniewicza do Krakowa w 13 kolejce przyjeżdżał jako:

a) wicelider tabeli

b) jedyna niepokonana w lidze drużyna

c) zespół z najmniejszą liczbą bramek straconych (10)

d) ekipa, której 4 bramki musiało wbijać do spółki w sumie 6 poprzednich ligowych rywali.

Po chwilowej zadyszce Cracovia od 15 kolejki jest niepokonana i choć rok kończyła 3 kolejnymi ligowymi remisami, to ze swojej pozycji, a przede wszystkim stylu gry może być zadowolona.

Na koniec jeszcze kilka słów o Jacku Zielińskim. Nie wszędzie mu się udawało, o czym doskonale pamiętają kibice Ruchu Chorzów, ale należy wydaje się, że w chwili obecnej to najbardziej niedoceniany polski trener. Wystarczy przypomnieć sobie, że za jego rządów najlepsze lata w historii przeżywała Odra Wodzisław (7 zwycięstw z rzędu w Ekstraklasie), sukcesy święciła Dyskobolia Grodzisk (gra w europejskich pucharach, zdobycie Pucharu Ligi), a z Lechem zdobył mistrzostwo Polski.

Zieliński Cracovii nadał stylu, skuteczności, dominacji, zrobił ludzi z Rakelsa, umiejętnie kierował rozwojem Dąbrowskiego i Kapustki, a na chwilę obecną ma 58,8 % zwycięstw, 36 punktów po 21 kolejkach (takiego dorobku nie miał żaden trener Cracovii w Ekstraklasie w ostatnich 10 latach) i realną szansę na pierwsze w historii klubu europejskie puchary, bo nie liczymy przygody z „Pucharami Lata”. Szanujemy, ale lepiej, żeby Prezes Janusz Filipiak nie proponował mu 10-letniej umowy…

pkt Cracovii

 

 

Czym wyróżniła się w tym sezonie Cracovia:

– zremisowała ostatnie 3 mecze

– nie doznała porażki w ostatnich 7 ligowych spotkaniach

– najskuteczniejszy zespół w Ekstraklasie – 44 bramki

– najskuteczniejsza ekipa z „otwartej gry” – 34 bramki

– najskuteczniejsza drużyna na własnym boisku – 29 bramek

– Cracovia zdobyła w I połowie 25 bramek, to prawie tyle samo co jej rywal z 22 kolejki Górnik Zabrze (29) w przestrzeni całego meczu

– Cracovii nie udało się strzelić gola tylko w jednym meczu w tym sezonie (w Łęcznej w 14 kolejce)

– „Pasy” mają zabójczy pierwszy kwadrans – w tym czasie zdobyły 11 z 44 goli. Żaden inny zespół w Ekstraklasie nie był tak skuteczny w tym okresie gry.

– w ostatnich 7 meczach ligowych zdobyła 19 goli, to więcej niż Korona w tym sezonie

– zespół mający najwyższą średnią posiadania piłki w lidze – 57,48 %. Ostatnim meczem, w którym Cracovia nie miała większego posiadania od przeciwnika było spotkanie w 12 kolejce w Warszawie przeciwko Legii. Wówczas zespoły podzieliły się piłką po równo.

– 71 % – taki wskaźnik posiadania piłki osiągnęła Cracovia w meczu z Lechią. To najwyższa dominacja w meczu Ekstraklasy w tym sezonie

– obok Podbeskidzia Cracovia jest jedynym zespołem w lidze, któremu nie udało się zdobyć gola po rzucie wolnym w tym sezonie

– tylko Legia (16) zdobyła więcej bramek po kontratakach niż Cracovia (13)

– Cracovia i Korona straciły 5 goli po kontrze przeciwników – najmniej w Ekstraklasie

– Zespół Jacek Zielińskiego zdobył 8 goli po rzutach rożnych – więcej niż jakikolwiek inny zespół w Ekstraklasie i dwa razy więcej niż jej rywal w 22 kolejce Górnik Zabrze

– statystycznie Cracovia zdobywała gola co 13,75 rzutu rożnego, to najlepszy wskaźnik w lidze

– Zespół ze stadionu przy ul. Kałuży okazał się najlepszy w konstruowaniu ataków pozycyjnych. 13 – tyle bramek Cracovia zdobyła w ten sposób.

– tylko Górnik Zabrze stracił więcej goli po długich podaniach (5)  niż Cracovia (4)

– straciła 8 goli po dośrodkowaniach z lewego skrzydła (patrząc z perspektywy drużyny atakującej)

– 10 goli – tyle Cracovia straciła w pierwszym kwadransie po przerwie – najwięcej ze wszystkich drużyn Ekstraklasy w tym okresie

– w meczach z udziałem Cracovii padły 22 bramki po strzałach głową – najwięcej w Ekstraklasie
– tylko Zagłębie (11) zdobyło więcej bramek po strzałach głową niż Cracovia (9)

– Cracovia jest najgorszym zespołem w grze w powietrzu. „Pasy” po strzałach głową straciły w tym sezonie 13 goli. Jej najbliższy rywal o 12 mniej.

– Zespół Jacka Zielińskiego oddał najwięcej strzałów i najwięcej strzałów celnych w Ekstraklasie. Uzyskał też najwyższy wskaźnik celności strzałów – 42,51 %.

– 7 bramek zdobytych po strzałach zza pola karnego czyni z Cracovii najskuteczniejszy zespół pod tym względem w Ekstraklasie. Przy czym Cracovia oddała najwięcej strzałów zza 16 w lidze – 158.

– przeciwnikom Cracovii udało się zablokować 79 strzałów – najwięcej w lidze

Kamil Nowak
Wychowywał się na Ajaksie Van Gaala, dojrzewał na White Hart Lane z… Danielem Levym. Jego bohaterem z dzieciństwa jest Frank Rijkaard. Wyznawca trenerskiego pragmatyzmu, któremu największą przyjemność sprawia oglądanie sprawnie działającej defensywy, obalający tezę istnienia antyfutbolu. Analityk InStat Scout. Pierwszy poziom trenerski z angielskim FA za sobą, absolwent University Of Westminster. Na twitterze: @kamnovak

Reklama