Atak pozycyjny Steauy Bukareszt

W dniu dzisiejszym na warsztat wzięliśmy rywala Legii w walce o upragniony awans do Ligi Mistrzów – Steauę Bukareszt. Ze względu na to, że rumuński zespół gra piłkę bardzo techniczną i bardzo dobrze czuje się w ataku pozycyjnym zdecydowaliśmy się przeanalizować jak ten zespół prezentuje się w ofensywie. Skupiając się głównie na pucharowej rywalizacji z Dinamem Tbilisi (ale nie tylko!) braliśmy pod uwagę akcje ofensywne, w wyniku których Steaua stworzyła zagrożenie podbramkowe.


Mini Barcelona

Co prawda Steaua nie wymienia aż tylu podań w meczu co Barcelona ( w dwóch pucharowych pojedynkach z Dinamem piłkarze z Rumunii wymienili w sumie 1040 podań, przy skuteczności na poziomie 82%) ale bez wątpienia stara się rozgrywać piłkę w środku pola w podobny sposób. Zanim jednak piłka dotrze do defensywnych pomocników (zazwyczaj jest ich dwóch, podstawowe ustawienie to 4-2-3-1, zdarza się jednak iż Steaua ustawiona jest 4-3-3 z jednym typowym defensywnym pomocnikiem – Pintilli) rozgrywają ją obrońcy. W oczy rzuca się szybkość wykonywania podań, obrońcy starają się nie holować piłki, grają na jeden, maksimum dwa kontakty, przez co utrudniają skuteczne założenie pressingu. Każda akcja swój początek ma w środku pola gdzie pomocnicy na dużym spokoju w tłoku wymieniają piłkę, najczęściej w trójkątach co przedstawia poniższe zdjęcie.

 

gra w trojkatach

Szybka wymiana piłek pozwala minąć środkową linię przeciwnika i znaleźć się bezpośrednio przed jego polem karnym. Grając przeciwko zespołom ustawionym defensywnie bardzo ważne jest stworzenie sobie miejsca pomiędzy zazwyczaj blisko ustawionymi liniami obrony i pomocy. Środkowi pomocnicy są bardzo mobilni, wymieniając piłkę przemieszczają się, wymieniają pozycjami, dzięki czemu często znajdują dla siebie trochę wolnego pola, gdy tylko taki zawodnik znajduje się osamotniony między defensywą a pomocą otrzymuje piłkę.

wolny zawodnik miedzy liniami

O tym jak będzie przebiegała dana akcja, czy będą to krótkie podania tak jak przedstawiono to powyżej czy długa prostopadła lub crossowa piłka decyduje w praktyce jeden zawodnik, grający z numerem 55 kapitan zespołu Alexandru Bourceanu. W zależności od ustawienia gra on jednego z defensywnych pomocników lub ustawiony jest nieco bliżej bramki przeciwnika w 4-3-3.

Kluczowy zawodnik

Rumun jest bardzo aktywny, pokazuje się do gry, potrafi regulować tempo gry drużyny. Dysponuje świetnym przerzutem, potrafi zagrać genialną prostopadła piłkę, a przy tym bardzo dobrze czuje się w grze kombinacyjnej. Z punktu widzenia obserwowanych spotkań wydaje się być najważniejszym zawodnikiem drużyny. Co więcej, proces decyzyjny jest jednym z  jego największych atutów, jego zagrania są bardzo efektywne i stwarzają realne zagrożenie pod bramką przeciwnika. Na wyżej zaprezentowanym zdjęciu  uczestniczy w małej grze w środkowej strefie boiska, asystę w meczu z Dynamem zaliczył jednak po fenomenalnej prostopadłej piłce.

asysta

Szeroki wachlarz zagrań ofensywnych

Obserwując wspomniane mecze drużyny z Bukaresztu największe wrażenie robią prostopadłe piłki zagrywane niemal z każdej pozycji na połowie przeciwnika, dłuższe zagrywane górą jak również po ziemi, bez wątpienia obrońcy Legii powinni zwracać na nie szczególną uwagę.

prostopadla pilka

Niestety prostopadłe piłki nie są jedynym zagraniem w arsenale ofensywnym Rumunów. Przede wszystkim jest to bardzo mądry zespół, grający nie tylko efektownie, ale głównie efektywnie. Zawodnicy nie są tylko obdarzeni zaawansowanymi umiejętnościami technicznymi, ale również podejmują właściwe boiskowe decyzje. Nie ma tam piłkarzy bezmyślnie nadużywających dryblingu czy wchodzących z piłką w tłok. Gdy tylko istnieje możliwość podania  do partnera, od razu takie zagranie następuje. Bardzo często piłka zagrywana jest na wolne pole, w sektory boiska, w których nie ma zawodników drużyny przeciwnej.

3

Zawodnikami, którzy najczęściej wychodzą na wolne pole lub też tworzą przewagę w bocznych sektorach boiska są skrajni obrońcy Steauy, którzy grają bardzo ofensywnie. Najczęściej kończą akcję dośrodkowaniem (co ciekawe nie wrzucają piłki spod linii końcowej, najczęściej decydują się na zagranie z okolic 15-18 metra). Niezależnie od tego czy Steaua gra 4-2-3-1 czy 4-3-3 oprócz obrońców w bocznych sektorach znajdują się boczni napastnicy. Są to zawodnicy bardzo zaawansowani technicznie potrafiący złamać akcję do środka i zakończyć ją strzałem z dystansu lub też wdać się w drybling.

6

Punktem wyjściowym tej analizy był atak pozycyjny zespołu z Bukaresztu w ostatnich spotkaniach. Biorąc pod uwagę jego potencjał wszystko wskazuje na to, że w pojedynku z Legią to właśnie Steaua będzie częściej przy piłce, więc taka analiza miała mieć praktyczne zastosowanie przed zbliżającymi się spotkaniami.

Podsumowanie

Steaua to bardzo zaawansowany technicznie zespół z własnym pomysłem na grę, który stopniowo realizuje, zespół posiada cały szereg ofensywnych wariantów rozegrania piłki,  zazwyczaj decyduje się na rozwiązanie najbardziej skuteczne w danej sytuacji. Najważniejszą postacią zespołu wydaje się być Bourceanu, każda akcja przechodzi przez niego, to jego podania, ich siła, kierunek i tempo mają bezpośredni wpływ na dalszy przebieg akcji. Wszystko wskazuje na to, że w pierwszym spotkaniu z Legią Steaua zagra w ustawieniu 4-2-3-1 z Bourceanu mającym obok siebie jeszcze jednego defensywnego pomocnika.

Reklama