Analiza indywidualna: Mason Greenwood

Jego opanowanie w polu karnym świadczy o tym, że będzie topowym zawodnikiem.  


Nie Jadon Sancho (rocznik 2000), a Mason Greenwood (rocznik 2001) jest przez niektórych postrzegany jako największy talent spośród nowego pokolenia angielskich piłkarzy.

Przyjrzyjmy się potencjałowi napastnika Manchesteru United na podstawie wszystkich 12 bramek, jakie zdobył dotychczas w seniorskim futbolu.

Stopień po stopniu

W odróżnieniu od Eduardo Camavingi, Mason Greenwood jest stopniowo wprowadzany do pierwszego zespołu Manchesteru United.

Wychowanek klubowej akademii zadebiutował w drużynie seniorów w drugiej połowie ubiegłego sezonu, w wieku 17 lat. W ostatniej kolejce poprzednich rozgrywek Premier League po raz pierwszy wystąpił w podstawowym składzie.

W tym sezonie Anglik wybiega już na murawę regularnie. W lidze zagrał aż w 22 meczach, choć tylko cztery razy od pierwszej minuty. Pięciokrotnie rozpoczął za to w wyjściowej jedenastce spotkania Ligi Europy.

Lewonożny Greenwood występuje jak na razie zazwyczaj na prawym skrzydle, rzadziej jako środkowy lub cofnięty napastnik (ewentualnie również jako lewoskrzydłowy).

Zarówno w Premier League, jak i Lidze Europy zdobył dotychczas po pięć bramek. Na listę strzelców wpisał się także w meczach Pucharu Ligi oraz Pucharu Anglii.

Gole

Zakończone zdobyciem bramki strzały Masona Greenwooda w pierwszym zespole Manchesteru United.

Analiza wszystkich 12 bramek zdobytych dotychczas przez Masona Greenwooda w seniorskim futbolu ukazuje dwa charakterystyczne wzorce.

Pierwszy to uderzenia z prawej strony pola karnego (33%).

Drugi – strzały zza szesnastki (33%).

Pozostałe gole zostały strzelone ze środka (25%) – w tym po jednym trafieniu z obrębu pola bramkowego, rzutu karnego i uderzeniu z 13/14 metrów – i lewej strony pola karnego (8%).

Dotknięcia

Każde jego dotknięcie piłki było zamierzone.

Już powyższe zestawienie może sugerować, że Greenwood nie jest egzekutorem.

Co więcej, nastolatek strzelił dotychczas dla United zaledwie dwa gole, z czego jeden z rzutu karnego, bez wcześniejszego przyjęcia piłki (17%), a jednego od razu po przyjęciu (8%).

Znacznie częściej Anglik trafiał do siatki po trzecim (42%) kontakcie z piłką. A także po czwartym (17%), piątym i nawet szóstym (po 8%).

Jak zauważył były zawodnik Manchesteru United (obecnie ekspert telewizji BT Sport), Owen Hargreaves, w każdym dotknięciu piłki przez Greenwooda można doszukać się celu.

Napastnik potrafi szybko przygotować sobie piłkę do strzału, a każde kolejne, krótkie dotknięcie pomaga mu przesunąć bezpośredniego rywala.

Miejsce pierwszego kontaktu z piłką Masona Greenwooda przy jego akcjach bramkowych.

Obie nogi

Lewonożny Greenwood zdobył 10 spośród swoich 12 bramek (83%) dla Manchesteru United po uderzeniach piłki nogą wiodącą.

Dużą uwagę zwraca za to fakt, że jednego z dwóch pozostałych goli, strzelonych prawą nogą, nastolatek zanotował po uderzeniu z… rzutu karnego!

Sam zawodnik uważa, że jego lewa noga jest tylko ledwie lepsza od prawej, a same jedenastki wykonuje nogą niewiodącą od lat!

Na potwierdzenie można też zauważyć, że aż przy pięciu ze swoich 12 akcji bramkowych (42%) Anglik użył obu nóg.

Prawa służy mu najczęściej do przyjęcia piłki, po którym następuje szybkie przełożenie jej na nogę wiodącą i próba wypracowania sobie odrobiny przestrzeni do oddania strzału. Jeżeli się nie powiedzie, Greenwood potrafi ograć też bezpośredniego rywala, przekładając sobie piłkę z powrotem na prawą nogę i kończąc akcję strzałem.

Jeżeli chodzi o nogę wiodącą, wychowanek United uderza piłkę niemal wyłącznie prostym podbiciem, zazwyczaj mocno, po ziemi i w krótki róg.

Znaczenie

Mason Greenwood zdobył 75% swoich dotychczasowych bramek dla Manchesteru United w meczach rozegranych na Old Trafford, a 33% po wejściach z ławki rezerwowych.

Co prawda aż 42% goli nastolatka padło w momencie, gdy wynik meczu wydawał się rozstrzygnięty (jego drużyna prowadziła różnicą co najmniej dwóch bramek), dokładnie połowa jego trafień dawała zespołowi prowadzenie (33%) lub wyrównanie (17%). Jeden gol podwajał też przewagę na 2:0 (8%).

ZOBACZ BRAMKI GREENWOODA

Wybrana bramka

Mason Greenwood (w czerwonym kole) zatrzymuje swój bieg i znajduje wolną przestrzeń pomiędzy linią obrony a pomocy Evertonu. Za chwilę – po przyjęciu piłki prawą nogą, szybkim przełożeniu jej na lewą i mocnym uderzeniu po ziemi w bliższy róg – zdobędzie bramkę.

Kto?

Daj znać w komentarzu, kogo uważasz obecnie za najbardziej utalentowanego angielskiego piłkarza!

Wojciech Falenta
Trener dziecięcej piłki nożnej z licencjami Angielskiego Związku Piłki Nożnej i Football Academy. Miłośnik taktycznego spojrzenia na piłkę nożną.

Reklama