Barcelona-Real 1:2. Analiza meczu

Casemiro powstrzymuje Messiego (zdj. InStat)

Casemiro powstrzymuje Messiego (zdj. InStat)


Sobotniemu El Clasico przypisywano szczególne, symboliczne znaczenie- był to pierwszy mecz drużyny z Barcelony od śmierci Johana Cruyffa. ‘Gracies Johan’ pojawiło sie na koszulkach, murawie, dziękowano też na trybunach, a w 14 minucie fani wznieśli głośny aplauz w geście uznania dla jednej z najwybitniejszych postaci w historii futbolu. W pożegnaniu Boskiego Johana zabrakło jednak ukoronowania w postaci zwycięstwa nad odwiecznym rywalem.

Barcelona wygrała dwa poprzednie El Clasico i w tym ostatnim również stawiano ich w roli faworytów. Ponadto podopieczni Luisa Enrique nie przegrali ostatnich 39-ciu spotkań, a mecz z Realem miał im pozwolić dobić do okrąglej liczby.

Real również znajdował sie w bardzo dobrej formie. Ostatni raz zawodnicy klubu ze stolicy ulegli pod koniec lutego, na własnym stadionie, w derbach Madrytu z Atletico. Wtedy jednak w wyjściowym składzie zabrakło Casemiro, a na pozycji ‘szóstki’ występował Kroos.

Ustawienie obu drużyn. Barcelona w ataku pozycyjnym- częsty obrazek tego meczu

Ustawienie obu drużyn. Barcelona w ataku pozycyjnym- częsty obrazek tego meczu.

Obie drużyny rozpoczęły mecz w typowym dla siebie ustawieniu 4-3-3. Zawodnicy Barcelony w ataku pozycyjnym ustawiali sie asymetrycznie, z szukającym kombinacji na lewym skrzydle Iniestą. Przy dobrze utrzymanej ścisłości Realu w defensywie, Barcelona próbowała kreować sobie miejsce na ostatniej trzeciej ruchem bez piłki. Przy schodzeniu Iniesty do linii bocznej, Neymar wbiegał do pół-strefy bliżej pola karnego. Iniesta starał się też ściągnąć swoim ruchem do środka Modrića, który jednak inteligentnie nie opuszczał swojej strefy, a następnie zapobiegał odcinaniem pasa podania do uciekającego w otwarty korytarz pomocnika Barcelony.

Podopieczni Luisa Enrique potrafili wykreować sobie miejsce na lewej stronie ruchem Neymara i Suareza. Ten drugi schodził nieco niżej do piłki, robiąc miejsce za plecami dla ścinającego do środka Neymara. Obaj napastnicy Barcelony skupiali uwagę defensywy Realu, która schodziła do środka i zostawiała sporo miejsca na lewej stronie Inieście.

Na przeciwnej flance było więcej otwartej przestrzeni, a szerokość zapewniał podchodzący wysoko Dani Alves. Messi, cofał sie, często szukał gry w środkowej trzeciej boiska i ustawiał sie w centralnym sektorze, lub pół-strefie. Rakitić wykorzystywał przestrzeń stwarzaną przez ruch Messiego i podchodził wyżej.

Messi cofa się do tyłu, Rakitić zajmuje jego pozycję

Messi cofa się do tyłu, Rakitić zajmuje jego pozycję

Kluczem do powstrzymywania ataków Katalończyków było ścisłe ustawienie w środku pola, gdzie bardzo blisko siebie ustawiali się Modric, Casemiro i Kroos. Plan taktyczny Zidane, który zresztą wyciekł po meczu, potwierdził te obserwacje. Poza kryciem strefowym Modric i Casemiro byli odpowiedzialni też za indywidualne krycie w swoich strefach (Modrić na Inieście, Casemiro między liniami starał się ustawiać blisko Messiego).

Notatki Zidane'a (photo via Squawka)

Notatki Zidane’a (photo via Squawka)

Schodzący głębiej Messi był szybko zamykany przez Casemiro. W całym meczu defensywny pomocnik Realu dokonał 19 pojedynków w defensywie (wygrał 12 z nich) oraz odzyskał posiadanie 12 razy (w obu przypadkach najwięcej wśród zawodników obu drużyn). Brazylijczyk wyróżniał sie nie tylko agresywnym odbiorem, ale również trzeźwością podejmowania decyzji. W odpowiednich momentach decydował sie na pojedynki oraz wiedział w którym momencie ustawić się niżej by zablokować możliwość podania i kreowania gry kombinacyjnej przez Messiego. Robił to na tyle skutecznie, ze często jedyną opcją wchodzącego z piłką do zagęszczonej strefy zagrożenia Argentyńczyka był drybling, który wynikał raczej z frustracji (tylko 1 z 6 prób dryblingu Messiego udana).

Real zagrał bardzo asekuracyjnie. Nie tylko Casemiro zabezpieczał środek pola, ale również Modrić i Kroos byli ustawieni głęboko. Zidane zdecydował się przede wszystkim na grę z kontry. W pierwszej połowie na próżno było szukać ataków pozycyjnych Realu. Goście w całym meczu nie utrzymali ani jednego posiadania przez 45 sekund lub dłużej i wykonali zaledwie 52 udane podania przygotowawcze, przy 192 tego typu zagraniach Barcelony.

Ataki Realu były wyprowadzane z własnej polowy głownie bocznymi sektorami boiska- najwięcej podań zostało wymienionych między Kroosem, a Marcelo oraz między Modriciem, Carvajalem i Balem. Po przejęciu piłki zawodnicy szukali podania do przodu i przy jak najmniejszej liczbie podań chcieli się przedostać na ostatnią trzecią boiska by stworzyć sytuację strzelecką. Często dochodziło do podań zagrywanych za linię obrony Barcelony. Real starał sie przede wszystkim wykorzystać szybkość oraz umiejętności gry w dryblingu swoich skrzydłowych. Bale głównie zaliczał kontakty z piłką na prawej stronie, natomiast Ronaldo ścinał z lewej flanki do środka, chociaż dochodziło też do sytuacji, w których skrzydłowi Realu wymieniali sie stronami.

Real angażował bardzo małą ilość zawodników w ataku, rzadko Kroos i Modrić wychodzili poza środkową strefę. W sumie para pomocników Realu zaliczyła razem zaledwie 18 kontaktów z piłką na ostatniej trzeciej boiska. Kontrataki były przeprowadzane głównie przez 3 ofensywnych zawodników- Bale’a, Ronaldo i Benzemę. Piłka była wyprowadzana szybkim podaniem do przodu przez Casemiro lub Modricia, które było zagrane na skrzydło, lub do Benzemy (ten odgrywał ją do uciekających skrzydłowych). Dopiero po stracie gola Real zaczął angażować większą ilość zawodników w kontratakach, co przełożyło się też na ich jakość. Królewscy przy wyprowadzaniu szybkich ataków większą liczbą mogli pozwolić sobie na szybkie kombinacje w środkowej z udziałem Kroosa, Modricia i Benzemy. Po wprowadzeniu piłki na połowę rywala, często była ona przenoszona na lewą stronę do podłączającego sie do ataku, Marcelo. To właśnie lewy obrońca Realu oraz Kroos odegrali kluczowe role w akcji bramkowej na 1:1 oraz przy nieuznanej bramce Bale’a (wyprowadzenie obu ataków było bliźniaczo podobne). Natomiast przy akcji dającej zwycięstwo Realowi znakomitej interwencji dokonał Carvajal, który najpierw przeczytał podanie Jordi Alby do Neymara (Alba miał bezpieczniejszą opcję zagrania do Iniesty, ale całkowicie w odwrotnym stylu do prezentowanego przez Barce wybrał ryzykowne podanie pomijające środkową linię), a następnie dryblingiem przedostał sie pod pole karne przeciwników.

Uruchomienie kontrataku przez Real z głębi, do przodu rusza 3 zawodników (Bale, Benzema, Ronaldo). Casemiro uruchamia podaniem na lewym skrzydle Bale'a

Uruchomienie kontrataku przez Real z głębi, do przodu rusza 3 zawodników (Bale, Benzema, Ronaldo). Casemiro uruchamia podaniem na prawym skrzydle Bale’a

Wprowadzeniem Casemiro do pierwszego składu, Zidanowi udało się prawdopodobnie naprawić dysfunkcyjność defensywną w środku pola, której dostrzeżenie nie wymagało wybitnego zmysłu obserwacji. W pierwszej jedenastce często brakowało zawodników od czarnej roboty, co zakłócało balans między atakiem, a obroną. Utrzymanie ścisłości horyzontalnej w pomocy i asekuracja defensywna zostały uzyskane kosztem rozwijania akcji z przodu. Real wiedział jak chce grać od początku do końca spotkania i wykonał swój plan pokonując Barcelonę opierając swą grę w ofensywie głównie na indywidualnych akcjach, kontratakach, grze skrzydłami i dośrodkowaniach. Barcelona w ataku pozycyjnym konsekwentnie starała sie przedostać w pole karne Królewskich środkiem boiska (zabrakło częstych zmian stron ataku?). Ostatecznie, jedyną bramkę w meczu drużynie z Camp Nou udało się zdobyć po stałym fragmencie gry.

Źródło statystyk: InStat

@kamnovak

Kamil Nowak
Wychowywał się na Ajaksie Van Gaala, dojrzewał na White Hart Lane z… Danielem Levym. Jego bohaterem z dzieciństwa jest Frank Rijkaard. Wyznawca trenerskiego pragmatyzmu, któremu największą przyjemność sprawia oglądanie sprawnie działającej defensywy, obalający tezę istnienia antyfutbolu. Analityk InStat Scout. Pierwszy poziom trenerski z angielskim FA za sobą, absolwent University Of Westminster. Na twitterze: @kamnovak

 • MGR

  Patrzycie na detale a moim zdaniem nie da się po prostu zawsze wygrywać. To że Real spiął się na Barcę, nie znaczy że jest lepszą drużyną, bo nie jest.

 • MGR

  Różnica leży w ofensywie. Cała trójka z BBC jest najprawdopodobniej słabsza z trójki MSN.

 • MGR

  Gdyby ofensywa była skuteczniejsza to Real miałby wtedy też mniej problemów w defensywie, bo liczy się całość przecież. Po strzeleniu gola można bardziej koncentrować się na defensywie i kontratakach.

 • MGR

  Właściwie to Barca gra ogólnie bardziej subtelnie i płynnie niż Real i stąd się bierze różnica.

 • MGR

  Real gra z pewnością bardziej rwaną piłkę niż Barca. Mniej tu jest dynamicznych akcji, szybkiej wymiany podań itp.

 • MGR

  https://www.whoscored.com/Regions/250/Tournaments/12/Seasons/5848/Stages/13185/TeamStatistics/Europe-UEFA-Champions-League-2015-2016
  W lidze mistrzów Real ma także sporo mniej dryblingów na mecz według tych statystyk niż Barca.

 • MGR

  Można sobie ułożyć taki ciąg, ze najpierw jest subtelność, z tej subtelności wynika dokładność a z dokładności wynika skuteczność. Ze skuteczności koniec końców wynika potęga sportowa danej drużyny/klubu/reprezentacji.

 • MGR

  Przed dzisiejszym meczem West Hamu z Arsenalem wbiłem sobie do głowy że ustawienie 4-2-3-1 jest najgorszym masowym urojeniem w historii futbolu. Mniej szkodliwym niż totalitaryzmy III rzeszy i ZSRR, ale jednak w dalszym ciągu czymś złym. Arsenal robił wszystko żeby temu zaprzeczyć, chociaż ja w myślach mówiłem sobie, że oni tak dobrze grają, bo od dawna grają w tym ustawieniu i bardzo często, dlatego są tak zdecydowani i skuteczni dzisiaj, ale ogólnie mieliby szanse na lepsze wyniki gdyby zdecydowali się regularnie grać jakimś innym, lepszym ustawieniem. I nagle West Ham w kilka minut wyrównał. Czyli jednak mogę mieć rację i w przyszłości gra w tym ustawieniu będzie uznawana za dewiację, a ci którzy będą to robić będą wyszydzani, wyśmiewani i wytykani palcami przez zdrową, stabilną i rozsądną większość.

 • MGR

  Już jest 3:2 dla West Hamu.

 • MGR

  Ewentualnie można grać dobrze w tym ustawieniu mając bardziej atletycznych grajków na środkowych pozycjach. Wtedy gra jest spokojniejsza i mniej dynamiczna, bardziej nastawiona na wrzutki i strzały z dystansu, ale taka gra raczej jest skuteczniejsza bo tak grał w dużej mierze Bayern Heynckesa. Arsenal woli niby grać dynamicznie, bardziej karłowatymi grajkami, szybko klepać przez środek ale taka gra w takim ustawieniu przeważnie wygląda jak sztuka dla sztuki, choć teraz udało im się właśnie w taki sposób strzelić ładnego gola.

 • MGR
 • MGR

  Bayern na luzach pierze Stuttgart. Jest tak jak miało być, racjonalnie, bo niby dlaczego jakiś Stuttgart miałby się postawić? Teoretycznie czasami tak się zdarza, ale przeważnie jednak nie i dzisiaj jest normalnie więc.

 • MGR

  Mamy XXI wiek i teraz cudów już być nie może. Racjonalny rozum niestety musi zwyciężyć.

 • MGR

  No tak. Stuttgart jest mocno na 4. miejscu pod względem strzelonych goli za BVB, Bayernem i M’Gladbach a przed Bayerem, jednak ostatnie 6 meczów tego klubu w Bundeslidze to 5 punktów, ale być może właśnie dlatego że odpuszczali tamte mecze przed rywalizacją z Bayernem. To w sumie jest możliwe.

 • MGR

  Jeśli Stuttgart tak kombinuje, to może to być coś z okolic błędu z ich strony, gdyż nad ekipami w strefie spadkowej, czyli Augsburgiem i Eintrachtem, mają tylko 6 punktów przewagi, co na 6. kolejek przed końcem chyba jeszcze nie zapewnia temu klubowi utrzymania w 1. Bundeslidze.

 • MGR

  Głupi Stuttgart w tej sytuacji staje się kandydatem do spadku. Niby to miasto znajduje się niedaleko Szwajcarii, czyli krainy rozsądku, ale może to działać też tak, że w tej części Europy to Szwajcarzy po prostu wyssali rozsądek z reszty blisko położonych terytoriów i dlatego wychodzi to co wychodzi.

 • MGR

  No i Dortmund nie dał rady Schalke. A nie mówiłem, że w ich grze brakuje ogólnej, głębokiej myśli? To jest kolejny celny mój wniosek. Teraz będzie już tylko gorzej dla BVB.

 • MGR

  Miewałem też odwrotne wnioski ale rozsądny człowiek musi rozważać różne możliwości.

 • asd

  Test

Reklama