Wpływ Daleya Blinda

Angel Di Maria został chórem okrzyknięty bohaterem ostatniego meczu na Old Trafford, nie ma czemu się dziwić. Nie powinniśmy jednak przymykać oka na to co się zmieniło w szeregach drużyny Louisa Van Gaala od meczu z Burnley. A przecież zmieniło się wiele, bo i taktyka i wprowadzenie instrumentalnego zawodnika, jakim jest Daley Blind.

Różnica w grze ManUtd w obu spotkaniach jest duża, ale nie zapominajmy, że tylko jeden mecz- w dodatku z QPR, przeciwko którym Tottenham rozdał 48 podań zanim strzelił bramkę, wygrał 4:0, by w następnej kolejce zostać rozjechanym przez Liverpool 0:3. Podopieczni Redknappa zbytnio nie starają się przeszkadzać przeciwnikom w rozgrywaniu akcji, w szczególności jeśli mają do czynienia z silniejszym rywalem. Co innego Burnley, które doskonale zdawało sobie sprawę ze słabości United i chciało je uwydatnić oraz użyć przeciwko w bezpośrednim starciu.

Już w meczu przeciwko Sunderlandowi było widoczne, że najwięcej problemów ManU sprawia wyprowadzenie piłki z własnej połowy, zwłaszcza jeśli w jej posiadaniu są obrońcy. Sean Dyche ustawił swój pressing tak, by blokować opcje podania piłki, gdy byli przy niej Blackett, Jones czy Evans. Jednocześnie gracze Burnley zostawiali sporo miejsca przed obrońcą będącym w posiadaniu, otwierając swego rodzaju korytarz, mający za zadanie wciągnięcia do środka i wyprowadzenia ze strefy komfortu obrońców United. Jak wiemy drybling, zdolność przetrzymania piłki, rozegranie nie leżą w naturze żadnego z nich, dlatego najczęściej tego typu posiadanie kończyło się stratą lub wymuszonym długim podaniem. Przy takiej grze przeciwników zawodnicy ManU nie mieli żadnego pomysłu na to jak wyprowadzić piłkę z własnej połowy. Ponadto grając trzema obrońcami, Van Gaal sam odbierał sobie dodatkową opcję w środku pola mogącą wpłynąć na rozegranie. Tak czy inaczej, dziwnie się oglądało wielkie United grające długimi podaniami z beniaminkiem Premier League.

Rzecz, która natychmiast zwracała uwagę w meczu QPR była ilość długich podań zaserwowanych przez Tylera Blacketta. To praktycznie pozwoliło stwierdzić jaki wpływ na losy spotkania wywarł debiutujący w barwach ‘Czerwonych Diabłów’ Daley Blind. Jeśli jeszcze dodamy do porównania tę samą statystykę z meczu z Turf Moor obraz się klaruje całkowicie.

blackett long passes small

Jakby nie patrzeć pod względem skuteczności Tyler pozostaje konsekwentny- 50% celnych podań. Natomiast ilość prób spada z 16 do 2. Jeśli ktokolwiek zastanawiał się co wniesie transfer Blinda do gry Manchesteru, teraz zna odpowiedź: spokój i piłkę na połowę rywala.

Wychowanek Ajaxu rozdał w sumie 107 celnych podań ze wszystkich 752 swojej drużyny. Przy przekazywaniu piłki kolegom pomylił się tylko 5-ciokrotnie. Co prawda, poziom trudności swoich zagrań starał się utrzymać do minimum i zazwyczaj dokonywał ich na swojej połowie (56 celnych podań), ale wprowadził spokój w wyprowadzaniu akcji United. Potrafił przytrzymać piłkę, przyciągnąć do siebie rywala, zrobić miejsce i odegrać do wolnego kolegi, który niekoniecznie musiał się znajdować już na drugiej połowie (w sumie 13 przeprowadzeń piłki przez linię połowy- podaniem lub dryblingiem), raczej tonował i grał z dużą rozwagą. Był tym ogniwem pomiędzy liniami obrony i pomocy, jakiego brakowało w poprzednich meczach United.

blind touches

Z lewej średnie rozmieszczenie pozycji na boisku graczy Manchesteru, z prawej miejsca kontaktów z piłką Blinda. Zdjęcie ze strony BBC.

Van Gaal na mecz z QPR zmienił też ustawienie swojego zespołu. Przeszedł z popularnej- i co więcej skutecznej- podczas Mistrzostw Świata gry trzema środkowymi obrońcami do 4-1-3-2 z diamentem w środku pola. Wcześniejsze ustawienie budziło wiele wątpliwości odnośnie jego efektywności w Premier League- zarzucano Van Gallowi, że marnuje tak naprawdę opcję w środku pola, bo większość drużyn tej ligi gra jednym środkowym napastnikiem. Ironicznie Holender odniósł swoje pierwsze zwycięstwo w Premier League z zespołem grającym trzema środkowymi obrońcami.

Wraz ze zmianą ustawienia zmienił się styl gry. United wciąż wykorzystywali bocznych obrońców, ale byli oni zdecydowanie oni mniej aktywni na wysokości pola karnego w porównaniu do wing-backów, których rolę w meczu z Burnley pełnili Young i Valencia (razem próbowali posłać piłkę w pole karne 13 razy, z czego tylko 1 podanie było celne, Rojo i Rafael dokonali tylko 5 takich prób).

To jak zmieniła się gra w środku pola pokazuje najlepiej ilość podjętych prób podań przez Di Marię, Fletchera i Matę w meczu przeciwko Burnley, których łączna suma wynosi 131- sam Blind w meczu przeciwko QPR próbował odegrać piłkę 112 razy (ilość celnych podań jest jeszcze bardziej wymowna- 107 Blinda, przy 110 wspomnianej trójki). Oczywiście to nie tylko Blind podawał dużo w ostatnim meczu, bo znacznie lepiej wypadli też zawodnicy grający przed nim. Di Maria i Herrera mieli więcej swobody wiedząc, że ktoś zabezpiecza im plecy. Obaj zawodnicy też często rozpoczynali akcje z boku boiska, ale w przeciwieństwie do meczu z Burnley schodzili lub dogrywali piłkę do środka zdecydowanie niżej.

Jedna jaskółka wiosny nie czyni i  dużo będzie zależeć od Van Gaala jak będzie ustawiał swój zespół w kolejnych spotkaniach. Nie zdziwiłbym się, jeśli wróci do eksperymentów z trzema środkowymi obrońcami, gdy drużyna lepiej się pozna, poczuje się pewniej i zrozumie oczekiwania trenera. Grając u boku Blinda środkowa trójka będzie mogła się skupić na zadaniach czysto defensywnych i w mniejszym stopniu będzie się wymagać od nich wyprowadzania akcji na połowę rywala, co zresztą daleko przekracza ich kompetencję. Taktykę zespołu powinno się ustawiać pod personel, który się posiada, a nie odwrotnie. Gra drużyny z Old Trafford będzie też wyglądać zdecydowanie inaczej w spotkaniach przeciwko bardziej wymagającym rywalom. QPR zostawiało im mnóstwo swobody i głęboko się cofało. United nawet z Blindem w składzie mogłoby nie rozstrzygnąć na swoją korzyść pojedynku z Burnley.